Projekt ''Dawny Śląsk'' to podróż po miastach Górnego Śląska z czasów jego świetności, kiedy jego nowoczesną zabudowę podziwiał cały świat. - Naszym celem jest ożywienie starych pocztówek i przybliżenie wyjątkowej historii Śląska i jego mieszkańców - mówi Jacek Pendolski, jego twórca.
- Pocztówki wyszukujemy na targach staroci i aukcjach internetowych, jednak głównym i wprost nieocenionym źródłem są zaprzyjaźnieni kolekcjonerzy, którzy udostępniają nam swoje zbiory - opowiada pan Jacek.
Następnie, wybrane kartki są fotografowane w najwyższej dostępnej rozdzielczości, a grafik poddaje je profesjonalnej obróbce i retuszowi komputerowemu. - Trzeba pamiętać, że wiele z nich ma ponad sto lat i niejednokrotnie mają zagięte rogi, są wyblakłe i zniszczone. Ponadto dawniej pocztówki były często wypisywane i stemplowane na awersie co dodatkowo utrudnia ich obróbkę. Jest to czasochłonny proces, ale dzięki tym zabiegom udaje nam się przywrócić ich pierwotny wygląd i pokazać piękno dawnego Śląska - opowiada Pendolski.
Strona graficzna to dopiero część wykonanej pracy. Po jej zakończeniu przychodzi czas na przygotowanie rysu historycznego. - Miasta Górnego Śląska przez dziesięciolecia zmieniały swoje oblicza i obiekty przedstawione na kartach pocztowych często uległy przebudowie bądź nie istnieją już od lat. Dzięki współpracy z miejscowymi historykami i pasjonatami Śląska, udaje nam się na nowo odkrywać historię naszego regionu - dodaje Jacek Pendolski.
Pocztówki można kupić za pośrednictwem strony Dawny Śląsk na Facebooku. Tam też wystawiane są coraz to nowe zdobycze.
Pocztówka przedstawia Plac Wolności w Mysłowicach, najbardziej reprezentacyjne miejsce w tym mieście. Zdjęcie pochodzi sprzed I wojny światowej, gdy patronem placu był cesarz Wilhelm. Świątynia po lewej stronie to synagoga, spalona we wrześniu 1939 r. po agresji Niemiec na Polskę.
Wszystkie komentarze