Fot. Joanna Nowicka / Agencja Wyborcza.pl
1 z 15
Sale koncertowe, muzea i teatry powstają nie tylko w zbudowanych od podstaw gmachach. Bardzo ciekawe są te urządzone w miejscach, które kiedyś miały zupełnie inne przeznaczenie.
Kopalniana cechownia: Galeria Szyb Wilson w Katowicach Nikiszowcu
Została urządzona w dawnej cechowni kopalni Wieczorek przy ul. Oswobodzenia 1. Jak niegdyś górnicy urządzają tu swoje imprezy barbórkowe, ale przede wszystkim to miejsce służy sztuce i kulturze. Galerię założyli kilkanaście lat temu Monika Paca-Bros i Johann Bros. Stale eksponowane są tu obrazy malarzy amatorów, a co roku w czerwcu, odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej 'Art NAif'. Poza tym organizowane są wystawy sztuki współczesnej i inne akcje artystyczne, a co jakiś czas wystawiane są spektakle teatralne. Występowali tu tacy muzycy jak Leszek Możdżer, Wojciech Waglewski, Al Di Meola, Tomasz Stańko, Kayah czy gwiazda techno Jeff Mills, a Maciej Maleńczuk i grupa Myslovitz nakręcili teledyski. Swoje dzieła prezentowali tu nowojorski grafik Eric Drooker, rzeźbiarz Sylwester Ambroziak oraz fotograficy związani z łódzką Filmówką.
Fot. Bartlomiej Barczyk / Agencja Wyborcza.pl
2 z 15
Mieszkanie w kamienicy: Oddział Teatralno-Filmowy Muzeum Historii Katowic
Placówka znajduje się w dawnym mieszkaniu Barbary i Stanisława Ptaków przy ul. Kopernika 11. Powstała w listopadzie 2011 r. i oglądać tu można dzieła Barbary Ptak, m.in. kostiumy jakie zaprojektowała do różnych filmów, ale także jej przedmioty osobiste, meble, afisze i fotografie.
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl
3 z 15
Dawna elektrownia: Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi
Placówka mieści się w budynku po elektrowni kopalni 'Saturn'. Obiekt wzniesiony na początku XX wieku zwraca uwagę swoją piękną, neogotycką wieżą. We wnętrzu w doskonałym stanie zachowane są maszyny i urządzenia równie stare co sam budynek - np. generator, kompresor, przetwornice, pulpit sterowniczy z połyskującymi zegarami czy 8-tonowa suwnica.
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl
4 z 15
Dawna fabryka: Porcelana Śląska w Katowicach Bogucicach
W starych budynkach urządzono Park Przemysłowo-Technologiczny Porcelana Śląska Park. Tuż po włączeniu części Górnego Śląska do Polski zaczęto tu wytwarzać najpierw porcelanowe izolatory potrzebne dla energetyki, a potem porcelanę stołową. W krótkim czasie tutejsze wyroby zdobyły sobie renomę, ale dziś niczego już tu się nie produkuje. W pofabrycznych budynkach organizowane są koncerty, pokazy filmowe i kiermasze.
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl
5 z 15
Walcownia Cynku w Katowicach Szopienicach
Budynek jest objęty ochroną konserwatorską wraz z walcarkami, maszynami parowymi i kołami zamachowymi. Produkcja została tu wstrzymana w 2001 r. i wkrótce potem część wyposażenia została zdewastowana i skradziona. Przed kompletną ruiną uratował to miejsce nowy właściciel, Piotr Gerber, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej.
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl
6 z 15
Dworzec kolejowy: Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w Radzionkowie
Placówka została urządzona w dawnym dworcu kolejowym, jednym z wielu miejsc, z którego w 1945 r. odjeżdżały pociągi z Górnoślązakami wywożonymi do obozów pracy w Związku Radzieckim. W nieludzkich warunkach, w wagonach, które nazywano krowiokami, wywieziono kilkadziesiąt tysięcy osób. Zdecydowana większość wkrótce zmarła z powodu pracy ponad siły. Cała ta historia i jej tło zostały tu w plastyczny sposób pokazane.
fot. materiały Galerii Katowickiej
7 z 15
Galeria handlowa: Scena w Galerii w Katowicach
To czwarta scena Teatru Śląskiego. Znajduje się na drugim piętrze Galerii Katowickiej, wśród sklepów. Uruchomiona została w listopadzie 2015 r. Scena posiada trójstronną, mobilną widownię na około 200 osób, okalającą scenę. Czwartą ścianę tworzą kulisy. Jest wyposażona w profesjonalny sprzęt nagłaśniający i oświetleniowy, choć nie posiada tradycyjnej kurtyny. Sklepienie dachu sceny ma kształt kielichów, które nawiązują do architektury dawnego dworca kolejowego, popularnego 'Brutala', który został wyburzony pod budowę nowego dworca i galerii handlowej.
Scena w Galerii to pierwsze i - jak dotąd - jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce, łączące konsumpcję ze sztuką. Wystawiane są tu zarówno produkcje Teatru Śląskiego, jak również spektakle niezależnych grup artystycznych. Na Scenie w Galerii mają również miejsce warsztaty teatralne i dramaturgiczne oraz spotkania z artystami. Bilety na spektakle są stosunkowo tanie (kosztują od 15 zł wzwyż), można je kupić w Galerii Katowickiej, w specjalnej kasie Teatru Śląskiego, która znajduje się nieopodal sceny (również na drugim piętrze). Spektakle grane są wieczorami i popołudniami, w szczególności w weekendy.
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl
8 z 15
Kopalniana Cechownia: Teatr Tańca i Ruchu 'Rozbark' w Bytomiu
Placówka została otwarta w marcu 2014 r. i kontynuuje tradycje Śląskiego Teatru Tańca. Mieści się w dawnej kopalnianej cechowni, w której po przebudowie urządzono scenę z mobilną widownią na około 200 osób z obszernymi garderobami oraz inne pomieszczenia. Oprócz tych, które służą tancerzom są też np. restauracja, sala konferencyjna oraz biura. Obok, w dawnej siedzibie administracji kopalni, urządzono pokoje hotelowe.
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl / Agencja Wyborcza.pl
9 z 15
Dworzec kolejowy: Teatr Żelazny w Katowicach
Założony przez aktora Piotra Wiśniewskiego w 2010 r. Po kilku przeprowadzkach od 2014 r. siedzibą placówki jest budynek po stacji w Katowicach Piotrowicach. Wystawiono tu już np. monodram 'Ciało obce' w reżyserii Grzegorza Soboty oraz 'Diwę' z udziałem Małgorzaty Bogdańskiej i Edyty Herbuś. Wiśniewski marzy o tym, żeby po zakończeniu remontu wnętrza budynku przypominały trochę nowojorskie lofty wyłożone czerwoną cegłą.
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl / Agencja Wyborcza.pl
10 z 15
Teatr Bez Sceny w Katowicach
Założony w 1997 r. przez Andrzeja Dopierałę, aktora Teatru Śląskiego. Tułał się, zgodnie ze swoją nazwą, po różnych miejscach, a od jesieni 2015 r. ulokował się na parterze budynku przy ul. 3 Maja 11. W tym samym miejscu przed I wojną światową siedzibę miał pewien niemiecki kabaret. Po remoncie udało się tu stworzyć scenę kameralną z widownią na około 50 miejsc. W przytulnym holu odbywają się wystawy malarstwa. Piętro wyżej swoją siedzibę, choć jeszcze niegotową, ma Teatr A Part Marcina Hericha.
Fot. Dominik Gajda / Agencja Wyborcza.pl
11 z 15
Dworzec kolejowy: Teatr Gry i Ludzie w Katowicach Dąbrówce Małej
Siedzibą placówki jest od 2002 r. dawny dworzec kolejowy. Ceglane ściany, drewniany strop i podłoga z desek dodają temu miejscu niezwykłego uroku. Teatr został powołany przez grupę przyjaciół chcących tworzyć sztukę według własnego pomysłu. Od początków kładli nacisk np. na uliczne spektakle familijne bez słów (na zdjęciu podczas Industriady na rynku w Nikiszowcu). Obecnie repertuar teatru stanowią przede wszystkim spektakle dla dzieci.
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl
12 z 15
Kopalniane podziemia: Kopalnia Guido w Zabrzu
Węgiel wydobywano tu przez kilkadziesiąt lat od 1855 r., a przez następne dekady testowano maszyny górnicze. Gdyby nie pomysł na wpuszczenie turystów pewnie już po Guido nie byłoby śladu. Ale oprócz tysięcy zwiedzających, spragnionych zobaczenia, jak kiedyś pracowali górnicy, przychodzą tu też miłośnicy muzyki i teatru. To dla nich organizowane są imprezy takie jak 'Muzyka na poziomie' i 'Teatr na poziomie'.
fot. materiału Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk
13 z 15
Kompleks pałacowo-parkowy w Koszęcinie
Od 1953 r. jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca 'Śląsk' im. Stanisława Hadyny. Ostatni remont zakończył się w 2014 r. W dawnym budynku pałacowej ujeżdżalni znajdują się nowoczesna sala widowiskowa, sale wystawowe, sala baletowa oraz studio nagrań. Przywrócono też przedwojenny wygląd wieży pałacowej.
Joanna Nowicka / Agencja Wyborcza.pl
14 z 15
Dawna kopalnia: 'Sztygarka' w Chorzowie
Kompleks hotelowo-gastronomiczny w obiektach dawnej kopalni 'Prezydent'.Węgiel przestano tu wydobywać ponad 20 lat temu i wkrótce potem niektóre budynki rozebrano, a inne zaczęły niszczeć. Po remoncie w 'Sztygarce' urządzono pensjonat, restaurację, kawiarnię oraz SPA. Dawne magazyny i łaźnię zaadaptowano na cele kulturalne. Co lato odbywa się tu impreza pod nazwą Chorzowski Teatr Ogrodowy.
Niedawno wyremontowano kopalnianą dzwonnicę, a do loftowego Klubu Muzycznego 'Tlenownia' zbudowano oszklony łącznik. W dawnej kopalnianej straży pożarnej zaaranżowano pomieszczenia na wystawy.
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
15 z 15
Dawna kopalnia: Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich
Placówka podlega Siemianowickiemu Centrum Kultury i została oddana do użytku jesienią 2012 r. w budynku dawnej maszynowni zlikwidowanej kopalni 'Michał'. 56-metrowa wieża wyciągowa tutejszego szybu pięknie wygląda za dnia i dzięki efektownemu oświetleniu o zmroku.
Po remoncie urządzono tu np. piękną salę widowiskowo-konferencyjną na około 160 osób. Atrakcją są pamiątki po przemyśle - np. parowa maszyna wyciągowa z 1905 r., makieta pieca hutniczego, kolekcja lamp górniczych, obraz św. Barbary i górnicze mundury galowe.
Wszystkie komentarze