Teatr Rozrywki odwołuje październikowe pokazy "Cabaretu", w Operze Śląskiej nie zagrają "Traviaty", a Teatr Mały przekłada koncnert Olgi Bończyk w ramach Festiwalu Słowa.
"Czas na czytanie" to projekt Wydawnictwa Sonia Draga z Katowic, który pozwala na bezpłatne słuchanie fragmentów ciekawych audiobooków w czasie pandemii. Dostępne są na specjalnej podstronie wydawnictwa.
"Sztuczka" to tytuł interaktywnej gry teatralnej stworzonej przez Turbolarp we współpracy z Teatrem Śląskim w Katowicach. Można pograć w nią w internecie.
Znamy laureatów XI edycji konkursu fotograficzno-filmowego "Obiektywnie śląskie". Tematem przewodnim było hasło "Śląskie przebudzenie".
Około 300 osób z całej Polski zmierzyło się z tekstem tegorocznego Dyktanda podczas Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego. Ze względu na pandemię klasówkę pisali w domach, przed komputerami. Profesor Andrzej Markowski dyktował tekst inspirowany...
Będzie można stworzyć własną wystawę. Zaaranżować wirtualne wnętrza. Uzupełnić je swoimi zdjęciami. W internecie w piątek, 23 października startuje projekt "Wirtualnych wystaw wiele? w Muzeum w Gliwicach".
"Mój kraj taki piękny" - krótkometrażowy dokument w reżyserii Grzegorza Paprzyckiego, absolwenta reżyserii Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego w Katowicach (dawnego Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego), powalczy o nominację do Oscara.
Pochodzący z Wodzisławia Śląskiego muzyk Wojciech Ciuraj wydał niedawno album będący drugą częścią muzycznego tryptyku o powstaniach śląskich. Utwory z płyty "Dwa żywioły"zabrzmią na żywo w sobotę, 24 października w MDK-u Batory w Chorzowie.
Zmysłowość, seksualność, emocjonalność. Joanna Ambroz, Monika Starowicz i Filip Ciślak, wykorzystując sztukę plakatu, opowiadają o swoich wizjach kobiecości. Do obejrzenia w Rondzie Sztuki w Katowicach.
"Minimalistyczna, oszczędna, samotna. Mój mały ukłon dla ciszy i czasu". Tak o swej pierwszej płycie solowej "Esja" mówiła Hania Rani. Utworów z niej pochodzących (i nie tylko) posłuchacie w czwartek 29 października w NOSPR.
Kim byli "peleryniarze", który polski malarz przyjaźnił się z Gauguinem, kto w śląskim domu nosił koronę? Na te i inne pytania odpowiedzi podsunie wam projekt "Muzeum pod lupą"!
Ślady obecności Żydów w Katowicach są dziś zatarte. Ci, którzy współtworzyli to miasto, są nieobecni w lokalnej świadomości. Fundacji dla Filmu i Fotografii przywraca o nich pamięć m.in. dzięki spacerowi i moblinej mapie.
Akwarele Grzegorza Chudego dostępne są do końca tego miesiąca w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej.
Kolejne dwa teatry odwołują spektakle na najbliższe dni lub tygodnie. W Teatrze Korez nie odbędą się pokazy spektakli 22 i 23 października, a Teatr Banialuka będzie nieczynny przez prawie dwa tygodnie.
Czasy dla kultury nie są łatwe, ale wciąż można w niej uczestniczyć. W najbliższych dniach czekają nas więc zarówno koncerty, jak i inne okołomuzyczne wydarzenia.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.