Katowice wraz z uczelniami chcą utworzyć nową dzielnicę miasta, czyli Zieloną Strefę Nauki.
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach uruchamia dwa nowe kierunki studiów: dla osób zainteresowanych "alchemią kreatywną" oraz postprodukcją obrazu i dźwięku. Drugi z nich jest wspierany przez platformę streamingową Netflix.
Miłość, pożądanie i zawiłe relacje damsko-męskie. W brokatowym entourage'u młodzi zdolni kreują na płótnach zaskakujący "Bad romance". Wystawa w Rondzie Sztuki to witalny pokaz tego, co najlepsze w nowym polskim malarstwie.
Z powodu koronawirusa w Polsce zmarło 118 tys. osób. Ofiary pandemii upamiętnić ma pomnik. Projekt przygotowali prof. Grzegorz Hańderek z katowickiej ASP oraz katowicki architekt Bartłomiej Nawrocki. Na razie jeszcze nie wiadomo, gdzie i czy w ogóle taki pomnik stanie.
Siedem uczelni z Katowic, tworzących konsorcjum akademickie - Miasto Nauki, zainaugurowało w piątek wspólnie rok akademicki.
Odważna, przekraczająca społeczno-kulturowe stereotypy i zaglądająca w głąb siebie. Sztuka absolwentów Wydziału Artystycznego katowickiej ASP porusza i nie pozostawia widza obojętnym.
W budynku po Muzeum Śląskim przy al. Korfantego 3 w Katowicach od 28 czerwca wystawa "Temat: Rzeka". O Rawie opowiedzą artyści, pokażą zdjęcia, utopijne wizje i przedmioty.
Zdehumanizowane smart city czy miejskie przestrzenie z dominującą roślinnością? Różne scenariusze przyszłości naszych miast analizują artyści na wystawie "Utopie/Dystopie" w Rondzie Sztuki.
W salonie sztuki Goldenmark w Katowicach jest dostępna wystawa obrazów "Układ ciała" Daryi Hancharovej. Jej prace ukazują warsztatową biegłość i swobodę w posługiwaniu się malarstwem jako językiem komunikacji.
Prace najlepszych młodych polskich projektantów oglądać można w Rondzie Sztuki na wystawie "Design 32". Hasło tegorocznej edycji brzmi: "Projektowanie w czasach kryzysu".
Dr Janina Janicka-Grabowska prowadzi klinikę chirurgii plastycznej i maluje obrazy. Gdy miała 59 lat, zaczęła studiować na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. - Wiek metrykalny nie idzie w parze z biologicznym - mówi lekarka, która na co dzień zajmuje się m.in. powiększaniem biustów.
Karolina Kruszewska, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, zaprojektowała stół, dzięki któremu można obserwować niebo. Za swoją pracę zdobyła główną nagrodę w konkursie Young Design - w tym roku związanym z twórczością Stanisława Lema.
Znani są już laureaci konkursu Design32, w którym osiem polskich uczelni publicznych prezentuje po cztery najlepsze dyplomy projektowe z ostatniego roku. Konkursowi towarzyszy wystawa, którą do 20 lipca można oglądać w Galerii ASP Katowice Rondo Sztuki.
Na ulicach Katowic nie zawisną tabliczki z nazwami miejsc według koncepcji wrocławskiej firmy Linia. - Przygotujemy nowe, po konsultacjach z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach - zapowiadają urzędnicy.
Nowe tabliczki jeszcze nie zawisły na wszystkich ulicach, a już wzbudziły emocje. - Nie możemy się zgodzić na bylejakość. System informacji miejskiej Katowic nie może być zlepkiem rozwiązań z różnych miejsc - mówi prof. Andrzej Sobaś z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach zaprasza osoby, które nie mogą kontynuować studiów na Białorusi. Przygotowano cztery miejsca, po jednym na każdym kierunku studiów.
Grzegorz Hańderek, dotychczasowy prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, zostanie kolejnym rektorem tej uczelni. Zastąpi tym samym dotychczasowego rektora, profesora Antoniego Cygana, który pełni tę funkcję od 2012 roku.
Galeria Rondo Sztuki w Katowicach startuje z dwoma ciekawymi projektami online (pierwszy z nich już w czwartek, 7 maja), a pod koniec przyszłego tygodnia (od 14 maja) będzie już otwarta dla zwiedzających.
W modelarni Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach powstanie ponad 3650 przyłbic ochronnych. Z taką inicjatywą wystąpili wykładowcy i pracownicy uczelni.
650 przyłbic ochronnych wyprodukowanych w modelarni katowickiej Akademii Sztuk Pięknych trafi bezpłatnie do szpitali w regionie.
Zdolny maturzysto! Sprawdź, co już umiesz. Zobacz, czego się możesz nauczyć. Akademia Sztuk Pięknych organizuje dla ciebie (ale dla innych ciekawskich też) Dni Otwarte.
519 studentów, w tym 21 z zagranicy, 28 uczestników studiów doktoranckich i dwa semestry pracy. W środę 12 czerwca Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach pokaże, nad czym od października pracowali artyści i projektanci studiujący w uczelni. Wernisaż o godz. 16. Wystawa będzie dostępna tylko do 19 czerwca, ale za to codziennie w godz. od 10 do 18.
Całe bogactwo współczesnej grafiki artystycznej można podziwiać na otwartej w miniony piątek wystawie pokonkursowej Triennale Grafiki Polskiej w Muzeum Śląskim. Międzynarodowe jury zwycięstwo przyznało absolwentce katowickiej ASP Barbarze Jurze.
Największe uczelnie w regionie organizują drugą edycję Śląskiego Festiwalu Nauki. Pokażą, że nauką można się dobrze bawić. Impreza rozpocznie się w czwartek, 30 listopada i potrwa do 2 grudnia.
Obrazy, grafiki, instalacje, obiekty, scenografie. Ponad sześćset prac młodych twórców zaprezentowanych zostanie w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Otwarcie wystawy w środę, 14 czerwca.
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach wydała książkę poświęconą fenomenowi "Kowalni". Jej promocja odbędzie się w piątek 18 listopada w murach uczelni.
Antoni Cygan, rektor Akademii Sztuk Pięknych, potraktował krzesło lekarki Violetty Skrzypulec-Plinty jak płótno. Namalował na nim piękny pejzaż ozdobiony rojem iskierek
Portal Bryła.pl ogłosił kolejną edycję konkursu Makabryła Roku. Kandydatami do najgorszego architektonicznego dzieła roku 2015 są m.in. katowicki Supersam oraz gmach Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, a także jednopiętrowy budynek z Chorzowa.
Nazwy jeszcze nie ma, ale kafeteria w nowej siedzibie katowickiej ASP to idealne miejsce na śniadanie, lunch, a nawet lampkę wina. Wszystko w surowym wnętrzu i w prawdziwie artystycznej atmosferze.
ASP w Katowicach poinformowała, że podczas organizowanej przez nią wystawy w Rondzie Sztuki zaginęło dziewięć prac malarza Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego. Każdy, kto zauważy gdzieś poszukiwane prace, proszony jest o kontakt z ASP we Wrocławiu.
Współwłaścicielka znanego klubu Szuflada 15 w Chorzowie chce wynająć Rondo Sztuki od Akademii Sztuk Pięknych.
Od tego roku katowickie Rondo Sztuki jedną ze swoich przestrzeni wystawienniczych, czyli Galerię + postanowiło przeznaczyć wyłącznie na wystawy młodych, debiutujących artystów, którzy nie mają jeszcze doświadczenia, ale wykazują się ciekawą osobowością twórczą, są nagradzani lub po prostu tworzą interesujące prace.
Drewniana hulajnoga zjazdowa to nietypowy gadżet, który ma wypromować Beskid Śląski. Wojciech Biegus, student katowickiej ASP, chce, by jego pojazd zachęcał do rekreacji na górskich trasach, ale także aby przypominał o historii lokalnego przemysłu i rzemiosła.
Z Ronda Sztuki wyprowadzi się wkrótce Oko Miasta. Akademia Sztuk Pięknych, która zarządza kopułą na katowickim rondzie, ogłosiła nowy przetarg na dzierżawę piętra w budynku.
Znamy werdykt jury 42. Biennale Malarstwa ?Bielska Jesień 2015?. W piątek wieczorem jury ogłosiło, że Grand Prix powędruje do rąk studentki katowickiej ASP Martyny Czech.
Uniwersytet Śląski, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego i Akademia Sztuk Pięknych zawarły porozumienie, na mocy którego uruchomią wspólny, interdyscyplinarny kierunek studiów. Ma mieć charakter elitarny, dlatego aby się na niego dostać, nie wystarczą dobre wyniki matury.
Supersam zaprojektowany przez Tomasza Koniora zdobył Śląski Maszkaron, czyli Grand Prix dla najbrzydszego budynku w regionie. Konkurs zorganizowała galeria architektury Furheart Gallery.
Studio filmowe, 153 pomieszczenia, dwie nowoczesne modelarnie, ogólnodostępne biblioteka oraz sklep dla plastyków. Katowicka ASP ma nowy budynek. 10 i 11 października będzie można go zwiedzić.
Najlepsze dzieła 9. Triennale Grafiki Polskiej można już oglądać we foyer nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Studio filmowe, 153 pomieszczenia, dwie nowoczesne modelarnie, ogólnodostępne biblioteka oraz sklep dla plastyków. Po dwóch latach budowy i 3 latach przygotowań Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach wzbogaciła się o nowy budynek usytuowany przy ul. Raciborskiej 50. Inwestycja kosztowała 42 miliony zł. To największa inwestycja uczelni w jej blisko siedemdziesięcioletniej historii. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 9 października, ale my budynek zwiedziliśmy wcześniej.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.