"Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski" - pod takim hasłem w czwartek wyruszyła pociągiem śląska delegacja na spotkanie do stolicy z prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Odjeżdżających pożegnała pikieta zorganizowana przez RAŚ: "Bez autonomii nie wracajcie".
W sobotę, w 74. rocznicę Tragedii Górnośląskiej, czyli uwięzienia i deportacji tysięcy mieszkańcy Śląska, odbył się Marsz na Zgodę. W 1945 r. w Świętochłowicach Zgodzie znajdował się obóz utworzony i zarządzany przez polskie władze.
Z Katowic do Świętochłowic wyruszył Marsz na Zgodę. Uczestnicy uczcili w ten sposób ofiary Tragedii Górnośląskiej 1945 roku. 74 lata temu tę samą trasę pokonało wielu Ślązaków, uwięzionych następnie w obozie w Świętochłowicach Zgodzie.
PiS wygrało wybory do sejmiku województwa śląskiego. Choć zdobyło najwięcej miejsc, nie ma jednak szans na samodzielne rządzenie. Najwięcej zależy od SLD.
Czy można przez całe lata budować swoją markę, a na sam koniec odłożyć ją na półkę i posługiwać się nowym i niekoniecznie łatwym do rozszyfrowania skrótem? Autonomiści postanowili dowieść, że to możliwe. Ale czy rozsądne?
Jak co roku w drugą sobotę lipca centrum Katowic stanęło. Ulicami miasta z pl. Wolności na pl. Korfantego przeszedł 12. Marsz Autonomii. "Pódźcie z nami, Hanysami! Łodszaltrować Warszawa!" - skandowali.
Prof. Grażyna Szewczyk oraz Remigiusz Lis otrzymali we wtorek w Katowicach Nagrodę im. Augustina Weltzla, czyli "Górnośląskiego Tacyta". Przyznaje je co roku Ruch Autonomii Śląska za prace badawcze i popularyzatorskie dotyczące Górnego Śląska.
Kampania wyborcza w Katowicach zapowiada się ciekawie. Największą niewiadomą jest, czy PiS wystawi własnego kandydata, czy poprze Marcina Krupę. Paradoksalnie ten pierwszy wariant mógłby być dla prezydenta korzystniejszy.
Konwencją w Teatrze Śląskim w Katowicach Śląska Partia Regionalna oficjalnie rozpoczęła wczoraj działalność. Główny cel ugrupowania to co najmniej osiem mandatów w sejmiku województwa.
Radni Ruchu Autonomii Śląska chcą, by Chorzów i Katowice uhonorowały dawnych mieszkańców zaangażowanych w walce z nazistami. To pochodzący z Królewskiej Huty Friedrich Weissler i August Froehlich oraz katowiczanin Ernst Bruno Motzko.
W południe z katowickiego placu Wolności wyruszył Marsz Pamięci o Tragedii Górnośląskiej. Uczestnicy przeszli przez Katowice, Chorzów i Świętochłowice by dotrzeć pod "kamień pamięci" przy zachowanej bramie obozu Zgoda, gdzie złożono kwiaty i zapalone znicze
Nowoczesna złożyła w Sejmie projekt ustawy w sprawie uznania mowy śląskiej za język regionalny. Posłanka PiS Barbara Dziuk mówi, że stoi za tym RAŚ. - Na wniosek RAŚ mamy wznieść barykady, rozpętać wojnę i dzielić ludzi? Czy to mądre? - pytała w Sejmie
Gdy 10 lat temu Jarosław Kaczyński podzielił się z dziennikarzami myślą, że czas zdekomunizować kraj i odebrać imiona komunistycznych działaczy budynkom, parkom, skwerom, na Śląsku zawrzało. Na forum gazeta.pl zirytowani internauci pisali: "Nie oddamy Jorga!".
Najpierw jeden z liderów Śląskiej Partii Regionalnej zdecydował się zostać członkiem Platformy Obywatelskiej. Teraz reszta założycieli ŚPR ogłasza, że rezygnuje z prób powołania organizacji.
?Żółto-modro fana. Żółto-modro sztama? i ?Autonomia to nie skrajność, autonomia to normalność? krzyczeli uczestnicy 11. marszu Ruchu Autonomii Śląska, który przeszedł w południe ulicami Katowic. Uczestnicy nieśli stumetrową żółto-niebieską flagę, a po marszu składali podpisy pod listą poparcia dla Śląskiej Partii Regionalnej, którą RAŚ chce założyć wspólnie ze Związkiem Górnośląskim.
Szkoła kształciła nas w przekonaniu, że to, co śląskie, jest poślednie, że nie było tu kultury wysokiej. Zacząłem odkrywać, że jednak była, że traktowano nas jak kolonię nie tylko w wymiarze gospodarczym, bo usiłowano także przemilczeć naszą historię - mówi Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląska.
Działacze Ruchu Autonomii Śląska pozwolili sobie na żart z okazji 1 kwietnia. Ogłosili, że jeśli Polska wyjdzie z Unii Europejskiej to oni przeprowadzą referendum w sprawie niepodległości Śląska.
Programowi "Magazyn śledczy Anity Gargas" z połowy lutego ma się przyjrzeć Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Poprosili o to Monika Rosa, posłanka Nowoczesnej, i Marcin Musiał, działacz tej partii z Katowic.
Telewizyjna jedynka w środę w nocy wyemitowała "Magazyn śledczy" Anity Gargas. Bohaterami głównymi były osoby związane z Ruchem Autonomii Śląska, ale program zamienił się w seans nienawiści do Śląska i Ślązaków.
Ruch Autonomii Śląska zorganizował w sobotę dziewiąty już "Marsz Pamięci o Zgodzie". Około 70 osób wyruszyło rano z placu Wolności w Katowicach i dotarło do Świętochłowic - do miejsca, gdzie był komunistyczny obóz koncentracyjny.
Sprawa flagi spalonej na warszawskim marszu narodowców 11 listopada posłużyć mogłaby za kanwę scenariusza komedii pomyłek. W świetle wyjaśnień uczestników incydentu i nagrania wideo, zamieszczonego w sieci przez dziennikarza "Wyborczej", fakty zdają się wyglądać następująco.
Policja próbuje odwracać kota ogonem. Zamiast ścigać narodowców, którzy podczas demonstracji z okazji Święta Niepodległości spalili flagę Ukrainy, rozbrajają incydent stwierdzeniem, że to była flaga Górnego Śląska. Czy są jednak flagi, które można bezkarnie palić? I czy śląską można bezcześcić bezkarnie?
Jaką flagę spalono na Marszu Niepodległości? Ukrainy czy Górnego Śląska? Lepiej, żeby tę drugą, bo wtedy Polsce i jej nacjonalistom ujdzie to bezkarnie.
Podczas Marszu Niepodległości narodowcy spalili flagę Ukrainy. Policja sugeruje, że była to flaga Ruchu Autonomii Śląska. Kompromitujący wpis już jednak zniknął z sieci
Sejmowe komisje głosami PiS oraz Kukiz'15 odrzuciły obywatelski projekt ustawy dający Ślązakom status mniejszości etnicznej.
W Sejmiku Województwa Śląskiego stała się rzecz bez precedensu. Radni przyjęli specjalną uchwałę, który był odpowiedzią na słowa posła PiS Waldemara Andzela o szybkiej konieczności utworzenia na Śląsku oddziałów Wojsk Obrony Terytorialnej.
- Potrzebujemy nowych idei i odważnych ludzi - piszą autorzy "Manifestu #Katowice2050". W czwartek pierwsze spotkanie osób, które chcą zmieniać Katowice.
Po raz kolejny prawicowe media suflują władzy, co trzeba zrobić z RAŚ. Tym razem to zatrzymanie i skazanie. - Dajmy Gorzelikowi trzy spokojne miesiące aresztu ma przedyskutowanie swoich racji w którymś z zakładów karnych - napisał prof. Aleksander Nalaskowski, doradca prezydenta RP.
Sluński Cajtung, gazeta kojarzona z Ruchem Autonomii Śląska, ale formalnie z tą organizacją niezwiązana, w numerze, który ukazał się w przeddzień 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej, zamieścił na pierwszej stronie artykuł pod tytułem "U nas witali radośnie".
Katarzyna Cichos, doktor prawa Uniwersytetu Śląskiego, miała zostać wicekonsulem RP w Manchesterze. Po nagonce prawicowych portali jej kandydatura została anulowana. - Czym zasłużyłam sobie na taką nienawiść? - pyta.
- Dopiero rewolucja narodowo-centralistyczna otwiera ludziom oczy. Uważam, że Polska po "dobrej zmianie" stanie się Polską regionów - mówi Jerzy Gorzelik.
W czwartek na rynku w Katowicach członkowie RAŚ i zaproszeni goście odczytywali fragmenty podręczników szkolnych dotyczących Górnego Śląska. Happening miał zwrócić uwagę na to, że w szkołach na wszystkich poziomach brakuje edukacji regionalnej.
Poszło o zdjęty z anteny program "Forum regionu", do którego zapraszano również polityków Ruchu Autonomii Śląska i SLD. W nowym - "Optyka polityka" - goszczą tylko przedstawiciele sejmowych ugrupowań.
Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, udzielił wywiadu tygodnikowi ?wSieci?. Według niego kultura na Śląsku jest w rękach RAŚ, a kurator oświaty ma promować polskość w szkołach.
Piotr Spyra, były wicewojewoda śląski, oburzył się na sejmik województwa śląskiego z powodu uchwały podjętej na 95. rocznicę III powstania śląskiego. Nazwał ją skandaliczną. Mocno przesadził.
Mieszkańcy regionu przeszli w sobotę w Marszu Pamięci o Zgodzie
W nocy z piątku na sobotę posłowie zdecydowali o odesłaniu obywatelskiego projektu ustawy o mniejszości etnicznych do dalszych prac w komisji. Chodzi w nim o uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną.
Żółto-niebieskie opaski na ramię z czarną wstęgą rozdadzą uczestnikom Marszu Pamięci o Zgodzie europoseł Marek Plura, Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej Katowice i Ślonsko Ferajna. Ostatnia niedziela stycznia to w województwie śląskim Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku
W sobotę odbędzie się kolejny Marsz Pamięci o Zgodzie, który upamiętni ofiary Tragedii Górnośląskiej. Jego uczestnicy przejdą z Katowic do Świętochłowic.
Katowiccy radni Forum Samorządowego i Marcin Krupa oraz PiS odrzucili projekt apelu do Sejmu w sprawie kwoty wolnej od podatku.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.