Katowicki Karnawał Komedii odbywa się w Teatrze Śląskim i Korezie na przełomie stycznia i lutego. W tym roku będzie to już jego 18. edycja.
Krystyna Janda, Szymon Majewski, Maria Pakulnis, Paweł Wawrzecki, Katarzyna Zielińska. To tylko niektóre z gwiazd, które pojawią się na tegorocznym Katowickim Karnawale Komedii. Teatralna zabawa rozpocznie się 24 stycznia i potrwa do 2 lutego 2025 r.
Zabrze, czasy współczesne. Czterdziestolatkowie wspominają swoją młodzieńczą miłość. Jest miło, ale do czasu. W nowym spektaklu Teatru Śląskiego pt. "Miło cię było zobaczyć" przyglądamy się dwojgu ludziom na życiowym zakręcie, słuchamy ich emocjonalnych dialogów i kibicujemy, by mimo wszystko ciągnęli ten swój kram dalej. No bo czy mają jakieś wyjście?
W niedzielny wieczór (24 listopada) w Teatrze Śląskim poznaliśmy laureatów 22. edycji "Interpretacji". Najważniejszą nagrodę festiwalu - Laur Konrada otrzymał Wojtek Rodak za spektakl "Dzieje grzechu". Jurorzy nie byli jednak jednomyślni.
Grzegorz Rzeszutek, pedagog szkolny z I LO im. Jana Smolenia w Bytomiu, odebrał Nagrodę im. Profesora Józefa Pietera, przyznawaną nauczycielom z województwa śląskiego, wyróżniającym się największą pasją do nauczania.
"Wojna i pokój" w reżyserii Janusza Opryńskiego jest opowieścią o ludziach uwikłanych w wojnę, miłość, namiętności. Spektakl od soboty (28 września) jest w repertuarze Teatru Śląskiego w Katowicach
"Wojna i pokój" w reżyserii Janusza Opryńskiego jest opowieścią o ludziach uwikłanych w wojnę, miłość, namiętności. Spektakl od soboty (28 września) jest w repertuarze Teatru Śląskiego w Katowicach.
Świetnie przyjęty spektakl "Godej do mie" Teatru Śląskiego przeniesiony zostanie na duży ekran. Za kamerą autor sztuki i twórca przedstawienia Robert Talarczyk, dla którego będzie to reżyserski debiut filmowy.
Z początkiem czerwca w Katowicach rozpocznie się 7. Międzynarodowy Festiwal "Open The Door". W programie są spektakle z różnych krajów, pokazy filmowe, wydarzenia towarzyszące. Wszystko pod szyldem dostępności, otwartości, trudnych tematów, no i frapującej sztuki.
"Godej do mie" to unikatowe doświadczenie teatralne. Nie waham się użyć słowa "unikatowe". Spektakl Teatru Śląskiego w reżyserii Roberta Talarczyka jest taki nie tylko ze względu na przestrzeń, w której jest pokazywany, ale przede wszystkim z powodu, jak de facto brak przestrzeni wpływa na nasz odbiór.
"Folwark Zwierzęcy" zrealizowany przez Jana Klatę w Teatrze Śląskim w Katowicach to spektakl poprawny, dobrze się go ogląda, a jego czytelność nie sprawia żadnych trudności. Nie nazwałabym go jednak największym wydarzeniem artystycznym tego sezonu w regionie.
Jan Klata, jeden z najzdolniejszych i najciekawszych polskich reżyserów, przygotował w Teatrze Śląskim w Katowicach "Folwark zwierzęcy" według powieści George'a Orwella. Będzie to opowieść o powstaniu pewnej wspaniałej idei i jej nieuniknionej degrengoladzie.
Zanim teatry na chwilę się zatrzymają i wezmą krótki letni urlop, czeka na nas jeszcze sporo ciekawie zapowiadających się premier i innych atrakcji, w tym festiwale, które są okazją do obejrzenia interesujących spektakli w wykonaniu zespołów z Polski zza granicy. Zapowiada się gorąca teatralna wiosna!
- Pewnie, że się bałem. Umówiłem się kiedyś na rozmowę z kilkoma członkami Psycho Fans. Podjechali samochodem, kazali mi wsiadać. Pomyślałem wtedy, że mnie pobiją, zakopią i tej książki nie będzie - mówi Marcin Pietraszewski, autor reportażu o gangsterach z Psycho Fans.
"WyspianKiss" to pierwsza edycja projektu, w ramach którego młodzi reżyserzy łączą siły z początkującymi dramatopisarzami i wspólnie realizują na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego sceniczne szkice. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć 2 i 3 marca.
Don Kichot, bohater sławnej powieści Cervantesa został pacjentem szpitala geriatrycznego. Tak go pokazał Jakub Roszkowski w spektaklu, którego premiera właśnie się odbyła na scenie kameralnej Teatru Śląskiego w Katowicach.
Komedie z Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Białegostoku, Kielc i Katowic. Będzie zabawnie, ale i refleksyjnie. Do 4 lutego na scenach Teatru Śląskiego oraz Teatru Korez 17. Katowicki Karnawał Komedii.
Nie wiem, czy spektakl "Korfanty. Rebelia!" - najnowszy tytuł Teatru Śląskiego - w jakikolwiek sposób przybliży oglądającym czyny tej historycznej postaci. Z całości scenicznych działań - energetycznych, ale i nieco chaotycznych - wyłania się jakaś magma: rymowanek, dialogów, powiedzeń, przestróg, okrzyków i piosenek. Na pewno jednak zapamiętamy artystyczny entuzjazm i rewolucyjnego ducha tej produkcji.
W piątek 12 stycznia w Teatrze Śląskim odbędzie się premiera spektaklu "Korfanty. Rebelia!". O jego powstaniu rozmawiamy z Robertem Talarczykiem - reżyserem spektaklu i dyrektorem teatru.
"Boska" - nowy spektakl w Teatrze Śląskim w reżyserii Tadeusza Łomnickiego - to propozycja dla tych, którzy chcą spędzić w teatrze przyjemne dwie godziny. Kolorowe obrazki z ostatniego etapu życia nieudolnej śpiewaczki Florence przeplatane są jej komicznymi występami, ale i chwilami refleksji czy gorzką krytyką jej działalności.
W Teatrze Śląskim w Katowicach trwają próby do spektaklu "Boska" w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. W roli śpiewaczki Florence zobaczymy Grażynę Bułkę. Premiera 5 stycznia, ale pierwsze, przedpremierowe pokazy odbędą ię w sylwestrowy wieczór, a potem 3 i 4 stycznia.
Między 26 stycznia a 4 lutego 2024 roku w Teatrze Korez i w Teatrze Śląskim odbędzie się 17. Katowicki Karnawał Komedii. W programie komedie z teatrów z całego kraju, także scen pozainstytucjonalnych.
Zaprezentowany w poniedziałkowy wieczór w TVP Teatr Telewizji "Hotel Korfanty" w reżyserii Roberta Talarczyka jest oniryczną, monochromatyczną podróżą po wspomnieniach wicepremiera Polski i przywódcy narodowego Górnego Śląska. Spójną, koncepcyjnie przemyślaną, oferującą nieobeznanemu z tematem widzowi podstawową wiedzę o Korfantym w tzw. pigułce.
- Możemy się oczywiście spierać, co było dobre, a co złe w postępowaniu Wojciecha Korfantego, ale to jego zasługą jest przebudzenie tożsamościowe Ślązaków - mówi Robert Talarczyk przed premierą spektaklu "Hotel Korfanty".
Obecny Teatr Śląski świętuje w sobotę swoje 116. urodziny. W związku z tym zaprasza na "Empuzjona", a potem na wernisaż wystawy "Teatr w Kattowitz-Katowicach 1907-1945". Spektakl i otwarcie wystawy zaplanowano w sobotę 7 października!
W Katowicach trwa organizowany przez Teatr Śląski 6. Międzynarodowy Festiwal "Open the Door". Przed widzami jeszcze cały tydzień ciekawych wydarzeń.
Open the Door to festiwal, który słynie z otwartości i inkluzywności - zaprasza artystów, wśród których są twórcy z niepełnosprawnościami lub pochodzący z grup wykluczanych, i prezentuje prace na istotne tematy. Na jego 6. edycję zaprasza od 3 do 11 czerwca Teatr Śląski.
"Empuzjon" w reżyserii Roberta Talarczyka jest teatralną opowieścią grozy o sile pochodzącej z żeńskiej części świata, tkwiącej w przyrodzie. Historią, w której zakwestionowane zostają racjonalność oraz uporządkowanie i jednolite spojrzenie na rzeczywistość. Wizja twórców spójna jest z wizją zamkniętą w powieści Olgi Tokarczuk, choć miejscami na scenie bywa zbyt sztucznie, momentami nudnawo, a zamierzona (chyba) komiczność nie wybrzmiewa.
W Teatrze Śląskim w Katowicach Robert Talarczyk sięga po "Empuzjon" Olgi Tokarczuk, by zajrzeć tam, gdzie czają się nasze najbardziej uśpione lęki.
"Przełamując fale" w Teatrze Śląskim w Katowicach to delikatny, kameralny spektakl o brutalności świata, w którym jednak można odnaleźć miłość. Wspaniały aktorsko jest rodzajem studium poświęcenia się dla drugiej osoby, obdarowania jej bezgranicznym dobrem.
W piątek (7 kwietnia) w Teatrze Śląskim w ramach akcji "Piątki za piątki" będzie można kupić bilet za 5 zł na wtorkowy (11 kwietnia) pokaz spektaklu "Węgla nie ma". Kto jeszcze nie widział, a lubi w teatrze dystans, humor i śląsko-zagłębiowskie klimaty, powinien się wybrać!
Zmarł Jerzy Kuczera, aktor Teatru Śląskiego w Katowicach - poinformowali przedstawiciele teatru w mediach społecznościowych.
Literatura to tylko czarne znaczki na papierze, ale gdy wpuścimy je do naszych umysłów, zyskują wielką moc.
- Budujemy mosty kultury między brzegami Brynicy - deklarują samorządowcy i przedstawiciele świata kultury. W Sosnowcu przedstawiono w czwartek (23 marca) harmonogram działań, które mają dać Metropolii tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r.
W Teatrze Śląskim 3 kwietnia zainaugurowany zostanie nowy cykl spotkań literackich, których celem jest przybliżanie widzom wartych uwagi nowości wydawniczych i ich autorów.
W Teatrze Śląskim w Katowicach w pierwszy weekend marca odbyła się premiera "Germinala". To spektakl niełatwy, bo czasem mało komunikatywny, gęsty w tekście, który nie zawsze wybrzmiewa, więc dla wielu być może po prostu nudny czy nawet nie do przyjęcia. Ale myślę, że warto się przełamać, wrzucić na tak zwany luz i dać się wciągnąć tej grze. Własne refleksje po obejrzeniu przedstawienia mogą okazać się konstruktywne.
Maja Kleczewska, wybitna reżyserka teatralna, jest tegoroczną laureatką Nagrody im. Kazimierza Kutza. - Lubię język Kutza. W debacie publicznej najbardziej brakuje mi jego szczerości, odwagi i transparentności intencji - mówi.
"Zanurzenie" w reżyserii Marcina Wierzchowskiego, nowy spektakl w repertuarze Teatru Śląskiego w Katowicach, jest obserwacją relacji w pewnej rodzinie, w której więzy uległy rozpadowi, choć pozornie wszystko jest OK. Największą zaletą produkcji jest autentyczność bohaterów, przejmujące dialogi wywiedzione z improwizowanych podczas prób sytuacji oraz aktorstwo.
W piątek 3 marca na Dużej Scenie Teatru Śląskiego odbędzie się premiera spektaklu "Germinal" według Emila Zoli w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego.
W Teatrze Śląskim trwają próby do dwóch nowych spektakli. Pierwszy to kameralne "Zanurzenie" w reż. Marcina Wierzchowskiego, drugi - "Germinal" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego z premierą zaplanowaną na 3 marca.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.