Zdjęcia zakwalifikowane do konkursu Śląskiej Fotografii Prasowej można już oglądać w Bibliotece Śląskiej. Zwycięzców tegorocznej edycji poznamy w najbliższy piątek, 19 kwietnia.
Lidka Ostałowska była niezwykłą osobą, zaangażowaną i empatyczną reporterką. Jeśli chcecie poznać ją bliżej, przyjdźcie koniecznie w środę 28 lutego o godz. 18. do Biblioteki Śląskiej.
Poruszająca opowieść o tym, jak żyło się u schyłku PRL-u i historia o alchemii, psychodelii i buddyzmie w artystycznej enklawie na Górnym Śląsku. Ciekawe spotkania, których pretekstem są niedawno wydane książki, odbędą się w poniedziałek i wtorek w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.
Zespół pracowników Digitarium Biblioteki Śląskiej digitalizuje archiwum Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Tysiące materiałów będą z czasem udostępnione zainteresowanym.
We wtorek (19 września) w Bibliotece Śląskiej w Katowicach spotkanie z autorami niezwykłej książki. Michał Olszewski i Beata Dżon-Ozimek napisali reportaż, którego głównym bohaterem jest Günther Niethammer - ornitolog w mundurze esesmana służący w obozie Auschwitz-Birkenau.
W poniedziałek, 12 grudnia, w Bibliotece Śląskiej ogłoszono wyniki konkursu Śląskiej Fotografii Prasowej za 2021 rok. Zamiast pierwszego miejsca przyznano cztery wyróżnienia, uhonorowano też laureatów II i III miejsca. Otwarta została również wystawa pokonkursowa, która dostępna jest w holu głównym biblioteki.
Biblioteka Śląska będąca partnerem merytorycznym Targów Książki w Katowicach, przygotowała wydarzenia jubileuszowe zorganizowane z okazji swojego 100-lecia. Z przedstawicielkami wydawnictwa rozmawiamy o ofercie biblioteki.
Nakładem Biblioteki Śląskiej, w serii Bibliotheca Translata, ukazało się pierwsze pełne polskie tłumaczenie Paula Celana "Lichtzwang" - "Natręctwo światła".
Mobilne Centrum Digitalizacji, czyli nowoczesny bus wyposażony w sprzęt do rejestrowania ruchomego dziedzictwa kulturowego regionu, stanął dziś na placu pod Biblioteką Śląską. Wkrótce ruszy w drogę, by gromadzić kulturę, która dzieje się poza murami instytucji kultury.
Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej prosi mieszkańców o pomoc. Zbierają zdjęcia ostatniego "brutala", żeby zachować pamięć o budynku.
W przeddzień 40. rocznicy pacyfikacji kopalni "Wujek" w Bibliotece Śląskiej w Katowicach otwarta została wystawa niezwykłych zdjęć. Marek Janicki, ich autor, przyznał, że niektórzy wciąż nie wierzą w jego historię.
Dominik Gajda, fotoreporter od lat współpracujący z katowickim oddziałem "Gazety Wyborczej", został laureatem I miejsca w konkursie Śląska Fotografia Prasowa 2020. Z kolei jedno z wyróżnień otrzymał Grzegorz Skowronek z "Gazety Wyborczej" w Częstochowie, zaś na wystawie pokonkursowej w Bibliotece Śląskiej oglądać można m.in. fotografie Anny Lewańskiej - również współpracowniczki Gazety Wyborczej w Katowicach.
Klub "Tygodnika Powszechnego" w Katowicach i Biblioteka Śląska zapraszają na spotkanie online z Agatą Listoś-Kostrzewą, autorką książki "Ballada o śpiącym lwie" o Bytomiu. Spotkanie będzie przebiegać pod hasłem "Śląskie tematy".
- Chcielibyśmy przekonać szeroką publiczność do naszej poetyckiej oferty i ofensywy - mówi profesor Zbigniew Kadłubek, dyrektor Biblioteki Śląskiej, która jest partnerem merytorycznym Targów Książki w Katowicach zaplanowanych między 12 a 14 listopada.
W Bibliotece Śląskiej w Katowicach zamontowana została wrzutnia mechaniczna, która umożliwia czytelnikom całodobowy i bezkontaktowy zwrot książek. Warto też przejrzeć nowości książkowe wydane nakładem biblioteki.
Biblioteka Śląska w Katowicach organizuje w piątek konferencję naukową online z okazji 100. rocznicy powstań śląskich. Videokonferencja o powstaniach śląskich odbędzie się też w poniedziałek z ramienia Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
We wtorek, 8 grudnia, rozstrzygnięty został konkurs Śląska Fotografia Prasowa 2019, organizowany przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Nagrodzone zdjęcia - i nie tylko - można obejrzeć na wystawie na kanale YouTube.
Miliony książek poszło na makulaturę, bo papier był potrzebny na propagandę władzy. Za wszystkim stał dyrektor biblioteki, ale miał dużo więcej na sumieniu.
Pisze oszczędnie. Pyta, nie ocenia. Z Pawłem Piotrem Reszką, dziennikarzem i reportażystą, finalistą nagrody Nike 2020, będzie okazja spotkać się w Wodzisławskim Centrum Kultury w środę 4 listopada. Wydarzenie organizuje Wodzisławskie Centrum Kultury w partnerstwie z Biblioteką Śląską w Katowicach. Będzie też transmitowane online.
"Domy bezdomne" to tytuł wystawy fotografii Doroty Brauntsch opowiadająca o znikającej architekturze ceglanej na górnośląskiej wsi. Są one dostępne do końca sierpnia w Bibliotece Śląskiej.
Przed Biblioteką Śląską pojawiła się instalacja zwracająca uwagę mieszkańców regionu na rolę, jaką odgrywają znaki diakrytyczne w naszym języku.
Od środy, 12 sierpnia, ławki w parku przed Biblioteką Śląską w Katowicach będą ozdobione aforyzmami Łukasza Zimnocha. To wakacyjna akcja biblioteki.
Od poniedziałku, 3 sierpnia będzie można ponownie korzystać z Czytelni Głównej w Bibliotece Śląskiej, choć tylko przez kilka godzin dziennie - między 10 a 14. W sierpniu, inaczej niż w poprzednich latach, będzie czynna również Wypożyczalnia - od poniedziałku do piątku, w godz. 10-18.
Biblioteka Śląska umożliwia swoim przyszłym czytelnikom rejestrację online. Warto dołączyć do grona jej czytelników, by uzyskać dostęp do ogromnych i różnorodnych zbiorów biblioteki.
Od poniedziałku 18 maja Biblioteka Śląska otwiera się dla czytelników, ale w ograniczonym zakresie.
Biblioteka Śląska w Katowicach rozdaje silesiana, czyli książki o Śląsku. Można też tu przynieść swoje książki, bo może komuś się przydadzą.
W czwartek 20 lutego w Bibliotece Śląskiej odbędzie się promocja książki "Katowice, których nie ma" - "Katowice kerych niy ma" Michała Bulsy i Barbary Szmatloch.
Surrealistyczne koszmary, wizje śmierci i przemijania autorstwa Zdzisława Beksińskiego fascynują kolejne pokolenia. W Bibliotece Śląskiej zapoznać można się z multimedialną twórczością artysty.
"Pamiętam, że gdy pierwszy raz przeczytałem >>Biegunów<<, po prostu się popłakałem". "Nigdy wcześniej w polskiej prozie nie odnalazłem niczego podobnego". "Życzę, żeby dalej miała Pani taki talent do wzruszania ludzi, a jednocześnie sama odnajdywała w sztuce i życiu podobne wzruszenia". - Dobiega końca akcja "Ściana życzeń dla Noblistki" zorganizowana przez Bibliotekę Śląską i dwie katowickie księgarnie.
Stanisław Ligoń, legendarny "Karlik z Kocyndra", był nie tylko radiowcem, malarzem i karykaturzystą, ale świetnym fotografem. Odkrył to Henryk Grzonka, były dyrektor Radia Katowice.
W piątek w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbędzie się spotkanie: "Nieznany Stanisław Ligoń" i wystawa jego zdjęć. W planach jest też promocja książki o tym działaczu. Wstęp wolny.
Jonathan Carroll od wielu lat jest jednym z najchętniej czytanych amerykańskich pisarzy w Polsce. Z okazji premiery jego najnowszej powieści - "Mr. Breakfast" pisarz przyjedzie do Polski. Spotka się z czytelnikami w Bibliotece Śląskiej.
20 lipca mija pięćdziesiąt lat od chwili, gdy Neil Armstrong wykonał pierwszy, mały krok na Srebrnym Globie. Przełomowe w historii ludzkości wydarzenia przypomina wystawa "Wyścig na Księżyc" w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.
W Bibliotece Śląskiej można do końca lipca oglądać wystawę "Wyścig na Księżyc" przygotowaną we współpracy z Planetarium Śląskim z okazji 50. rocznicy pierwszego lądowania ludzi na Srebrnym Globie.
- Dość powiedzieć, że zarząd województwa śląskiego postanowił zwiększyć tegoroczną dotację na kulturę o blisko 13 mln zł, w tym na działalność bieżącą instytucji kultury o prawie 11,5 mln zł - ogłosiło biuro prasowe marszałka po sesji sejmiku
- Ślązacy się ciągle zastanawiają, kim są. Jedni mówią, że identyfikują się tylko z polskością i to jest dla nich znak bycia Ślązakiem. Drudzy z kolei podkreślają, że są i Górnoślązakami, i Polakami. Całe spectrum tych pytań i odpowiedzi jest w ogóle próbą zastanowienia się nad drogą ludzką, nad człowieczeństwem - mówi prof. Zbigniew Kadłubek, dyrektor Biblioteki Śląskiej i członek kapituły konkursu Górnośląska Nagroda Literacka
Biblioteka Śląska przygotowała niespodziankę poliglotom i obcokrajowcom z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W utworzonej niedawno Strefie Otwartej w Bibliotece Śląskiej pojawiły się dodatkowe regały z wydawnictwami obcojęzycznymi. Dostępnych jest kilkaset książek w języku angielskim, francuskim, rosyjskim czy włoskim. Wśród wybranych pozycji znajdziemy też literaturę pisaną po litewsku, ukraińsku, węgiersku oraz czasopisma.
Marszałek chce zmniejszyć wydatki na kulturę. Najwięcej stracą Biblioteka Śląska i Muzeum Śląskie.
W środę w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbędzie się V Konwentykiel "Blaski i cienie wielkich arystokratów - Hochbergowie". Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Wrazidlok budujące Szlak Magnatów Przemysłowych i mające na koncie już cztery takie konwentykle.
Wkraczając do Bibliotek Śląskiej w Katowicach, nie mieliśmy okazji obcować z książkami, dopóki ich nie zamówiliśmy i nie wypożyczyliśmy. Były poukrywane w magazynach i czytelniach. Teraz się to zmieniło. Zbigniew Kadłubek, nowy dyrektor instytucji, zainaugurował w poniedziałek Strefę Otwartą, gdzie znajdziemy właśnie mnóstwo półek z książkami.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.