O nowych trendach w branży fitness opowiada Joanna Zmokła, trenerka personalna i instruktorka fitness.

Kilka lat temu do Polski przyszedł crossfit, który wciąż jest bardzo popularny. Pociągnął za sobą nowe zajęcia, które można znaleźć w klubach fitness, na przykład mobilizację i stabilizację, trening funkcjonalny, kalistenikę czy ćwiczenia obwodowe. To treningi, które mają za zadanie najpierw przygotować do pracy na obciążeniach, potem nauczyć odpowiedniej techniki wykonywania ćwiczeń, a dopiero później możemy mówić o prawdziwym crossficie.

Kolejnymi nowościami po crossficie były treningi jumping frog, czyli zajęcia na trampolinach, a od niedawna bungee fitness – zajęcia na podwieszanych gumach. Nowością jest też trening EMS (electrical muscle stimulation), elektrostymulacja mięśniowa wywodząca się z fizjoterapii. To idealna forma urozmaicenia i uzupełniania planu treningowego.

Liny TRX

Coraz częściej w klubach fitness montowane są liny TRX, na których można wykonać mnóstwo ćwiczeń. TRX to trend, który się utrzymuje, i można było zaobserwować liczne stoiska z tym sprzętem na Międzynarodowych Targach Fitness FIBO w Kolonii, w których uczestniczyłam w zeszłym roku.

Utrzymującym się trendem sprzętowym są nowoczesne bramy do treningu funkcjonalnego, w które coraz częściej wyposażane są kluby fitness. Producenci konkurują między sobą, urozmaicając konstrukcje bram, dodając do nich różne akcesoria, które można wykorzystać zarówno w treningu indywidualnym, jak i grupowym.

Są kluby, które mają już bieżnie o nazwie skillmill. Urządzenie wygląda jak lekko wklęsła gąsienica od czołgu, a do zasilania potrzebuje tylko siły naszych mięśni. Wklęsła forma bieżni ma wymuszać lepsze ułożenie stóp podczas biegu. Można się na niej rozpędzić do szybkiego biegu, ale też symulować powolny chód pod górę.

Nowością jest także poduszka Qubo o owalnym kształcie, która służy do ćwiczeń wzmacniających mięśnie głębokie.

Jak prawdziwy ninja

Coraz częściej samo uczęszczanie na siłownię czy zajęcia grupowe to za mało. Szukamy czegoś więcej – dyscyplin sportowych i form ruchu, które pozwolą nam zmierzyć się ze swoimi słabościami. Dlatego w klubach widać grupy, które przygotowują się do biegów przeszkodowych. Tego typu przygotowanie wymaga od nas nie tylko treningu biegowego, szybkościowego, ale i siłowego, koordynacyjnego czy zwinnościowego.

Biegi typu Runmageddon, Hunt Run czy Spartan Race wprowadziły nowy trend w branży fitness. W grafikach treningów grupowych pojawiają się zajęcia przygotowujące do tego typu imprez. Dodatkowo powstają nowe miejsca jak Stacja Grawitacja (park trampolin) czy Extreme Warrior Park, w którym nauczymy się pokonywać tor przeszkód jak prawdziwy ninja.

Więcej
    Komentarze