Parki wypełnione biegającymi i jeżdżącymi na rowerze, tętniące życiem ośrodki sportowe, targi żywności przyciągające tłumy zainteresowanych. To obraz naszego województwa. Śląskie to nowoczesny i dynamicznie rozwijający się region, a zdrowy i świadomy styl życia jest bliski mieszkańcom.

Chcąc wspierać promocję takich postaw, zdecydowaliśmy się na realizację kampanii społecznej odpowiadającej na problem otyłości, jednej z tak zwanych chorób cywilizacyjnych. Niebezpieczeństwo to dotyczy nie tylko ludzi dorosłych, ale również dzieci. Według szacunków co czwarte polskie dziecko cierpi na nadwagę lub otyłość. Wśród przyczyn wymienia się zwykle nieodpowiednią dietę oraz zbyt małą aktywność ruchową.

Kampanię promuje hasło „OdWaż się”. Za cel stawiamy sobie przede wszystkim edukację. Podpowiemy zarówno rodzicom, jak i dzieciom, jak zdrowo i aktywnie żyć, jak się odżywiać, by zapewniać organizmowi potrzebne paliwo do codziennych działań, jak zbilansować dietę, by dostarczała tego, co jest potrzebne.

Hasło kampanii nawiązuje do problemu, który wiąże się z otyłością – chodzi bowiem nie tylko o ograniczenie produktów, które spożywamy, i wzmocnienie aktywności fizycznej, ale przede wszystkim o zmianę nawyków. A to wymaga odwagi i determinacji. A im wcześniej lepszymi nawykami skorupka za młodu nasiąknie, tym będzie się dłużej cieszyć dobrym zdrowiem.

Zdrowie jest najważniejszym z naszych priorytetów. Dzisiaj śląskie znane jest z nowoczesnej medycyny, innowacyjnych metod leczenia i rozwiniętej infrastruktury zdrowotnej. Nie byłoby tego wszystkiego bez wspaniałych ludzi – wybitnych lekarzy, którzy zmienili i wciąż zmieniają oblicze polskiej medycyny.

Ten rozwój wiąże się także z ogromnymi wydatkami. W ostatnich latach w wojewódzkich szpitalach zainwestowano ponad 170 mln zł. Wszystko to dzięki wielomilionowym dotacjom z budżetu województwa, a także innym środkom pomocowym, w tym pozyskanym z Unii Europejskiej. Województwo śląskie stale dofinansowuje również zakup najnowocześniejszego sprzętu medycznego, który codziennie ratuje zdrowie i życie.

Zachęcam do czerpania wiedzy, którą eksperci przekażą za pośrednictwem kampanii, i do korzystania z infrastruktury województwa, dzięki której możemy przyjemnie i aktywnie wypoczywać, ciesząc się dobrym zdrowiem.

*Michał Gramatyka jest wicemarszałkiem województwa śląskiego

Więcej
    Komentarze