Warsztaty kulinarne z Markiem Szołtyskiem, którzy uczył, jak nadawać śląski akcent egzotycznym potrawom, seanse w kinie 7D, symulacje lotów kosmicznych, plenerowe warsztaty jogi czy koncerty Urszuli i Małgorzaty Ostrowskiej - podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Tychach i Jaworznie każdy, niezależnie od wieku, mógł znaleźć coś dla siebie.

W Tychach na pl. Baczyńskiego w sobotnie popołudnie zrobiło się wyjątkowo gwarno. Już od godz. 15 Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zaplanował tutaj atrakcje w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. To impreza, której celem jest świętowanie obecności Polski w Unii Europejskiej i prezentowanie płynących z tego korzyści.

– Nie ma w naszym regionie miejsca, które nie zyskałoby na obecności w europejskiej rodzinie, a zmiany, które stały się faktem dzięki funduszom unijnym, widzimy na każdym kroku i nie trzeba nikogo przekonywać, że realnie poprawiają jakość naszego życia – mówił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Innowacyjne Miasteczko Zabaw i koncert Urszuli w Tychach

Święto, w ramach którego w całym kraju w ciągu ostatniego weekendu odbyło się około 600 wydarzeń, ma integracyjny, międzypokoleniowy charakter, nic więc dziwnego, że przyciąga ono ludzi w każdym wieku.

Na pl. Baczyńskiego stanęło Innowacyjne Miasteczko Zabaw, w którym można było przetestować drukarkę 3D, obejrzeć seans w kinie 7D, odwiedzić mobilne planetarium, wziąć udział w pokazach robotyki, poeksperymentować w Akademii Szalonych Naukowców czy wsiąść do symulatora lotów kosmicznych. Gościem miasteczka był Zbigniew Urbański, znany m.in. z „Dzień dobry TVN” i TVN Turbo Pan Gadżet, ekspert od technologicznych nowinek. Dzień zakończył pokaz mappingu 3D na budynku kina Andromeda oraz koncert Urszuli.

W niedzielę na wszystkich chętnych czekał ciąg dalszy atrakcji, które zaplanowano na plantach przy galerii Galena w Jaworznie. Tym razem sporo uwagi poświęcono zdrowiu. Osoby dojrzałe, które licznie pojawiły się na plantach, chętnie korzystały z warsztatów w ogródku ćwiczeń aktywnego seniora czy badań i specjalistycznych porad w plenerowym saloniku zdrowia.

Darmowe wycieczki i koncert Małgorzaty Ostrowskiej w Jaworznie

Nauczyć się dbać o kondycję można było w ramach akademii nordic walkingu i w trakcie plenerowych warsztatów jogi. Młodsi uczestnicy spotkania uczyli się empatii wobec starszych i mniej sprawnych, przymierzając kombinezon geriatryczny, który obciąża kręgosłup i ogranicza ruchy po to, żeby uzmysłowić przymierzającej go osobie, z jakimi przeciwnościami seniorzy zmagają się na co dzień.

Oblegane było stoisko, na którym warsztaty kulinarne poświęcone śląskiemu spojrzeniu na kuchnie świata prowadził popularyzator kultury regionu Marek Szołtysek. Gościem specjalnym tego dnia był Jan Mela, pierwszy niepełnosprawny zdobywca obu biegunów. Zabawę zakończył występ Małgorzaty Ostrowskiej.

W oba dni odbywały się darmowe wycieczki po najciekawszych projektach dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, m.in. po Browarze Obywatelskim w Tychach, Bielskim Parku Technologicznym Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji, Centrum Sterowania Ruchem w Gliwicach oraz siedzibie firmy Marco w tym samym mieście.

Więcej
    Komentarze