Budowanie konstrukcji z pianek marshmallow i surowego spaghetti, układanie domina czy przeprawa przed kładkę - wykonując takie zadania radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego uczyli się m.in. współpracy w grupie, kreatywnego myślenia i planowania. Nabyte umiejętności przydadzą im się podczas nadchodzącej kadencji.

W weekendowych warsztatach Akademii Młodych Liderów w pałacu w Koszęcinie wzięło udział 20 spośród 57 radnych Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego. Część z nich w październiku rozpocznie swoją pierwszą kadencję, inni będą kontynuować pracę, którą zaczęli rok temu. Dla wszystkich warsztaty były okazją do zdobycia nowych umiejętności, pomocnych w działalności społecznej, której się podjęli.

Tomasz Pyrcik dopiero rozpoczyna pracę jako radny MSWŚ. Cieszy się, że jeszcze przed pierwszą sesją miał okazję udziału w warsztatach.

– Wiele dały mi gry, podczas których uczyliśmy się budowania drużyny, wyznaczania celów i motywowania innych do działania. Mieliśmy też okazję porozmawiać o tym, co chcielibyśmy zrealizować jako Sejmik. Teraz wiemy, co jest dla nas najważniejsze – mówi Tomek.

Nikodem Ankudowicz, który radnym MSWŚ jest od roku, starał się nie tylko zdobywać nową wiedzę, ale też dzielić się doświadczeniami z nowymi radnymi. – Mówiłem im, co nam się podczas minionej kadencji udało, a co nie i dlaczego. W ten sposób wyciągałem także cenne wnioski dla siebie – mówi Nikodem.

Budowanie wieży surowego spaghetti

Najwięcej nauczyło go budowanie wieży pianek marshmallow i surowego spaghetti. – Podzieliliśmy się zadaniami. Ktoś projektował, ktoś lepił kulki z pianek, ktoś inny łamał makaron. Zadanie może zabawne, ale wymagało od nas współpracy i dobrej organizacji – mówi Nikodem.

Dla Marcina Buhla, który także ma już za sobą pierwszą kadencję, najciekawsze było ćwiczenie z przeprawianiem się przez wyimaginowaną kładkę, której krawędzie wyznaczała rozciągnięta taśma. – To był sprawdzian: czy potrafimy współpracować i planować, czy się poddamy, czy jesteśmy cierpliwi – mówi Marcin.

Z kolei dla Marceliny Kozubek największym wyzwaniem stało się układanie wzoru z kostek domina. – Okazało się, że tylko jeden kolega umie układać skrzyżowania. To pokazało nam, jak ważni w zespole są specjaliści – mówi Marcelina.

Prowadząca warsztaty Magdalena Tchórznicka z Fundacji Szkoła Liderów przekonuje, że trening umiejętności liderskich jest przydatny dla każdego, kto chce osiągać cele, ale nie tracić z oczu ludzi. – Podczas zajęć uczestnicy uczyli się wspólnie szukać złotego środka między zrealizowaniem celu a zadbaniem o dobrą atmosferę w zespole. Zastanawiali się też, jak robić to nie tylko na zajęciach, ale w konkretnej rzeczywistości – mówi Tchórznicka.

Katarzyna Kuczyńska-Budka, dyrektor wydziału dialogu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego cieszy się, że idea MSWŚ, ciała doradzającego marszałkowi Wojciechowi Sałudze w sprawach polityki młodzieżowej, sprawdziła się. – Młodzi radni angażują się w swoją pracę, cały czas starają się rozwijać i doskonalić. Mają za sobą pierwszą kadencję, podczas której udało się nam wspólnie zrealizować wiele fantastycznych projektów. W nowej kadencji i częściowo nowym składzie spodziewamy się kolejnych świetnych inicjatyw – mówi Kuczyńska-Budka.

Aleksandra Sobczak poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze