Media społecznościowe, blogi, serwisy plotkarskie, a czasem nawet poważne portale informacyjne – to tam rodzą się fake newsy – z pośpiechu, z braku rzetelności, głupoty, dla żartu, ale także – jak pokazują m.in. wydarzenia związane z wyborami w USA – dla osiągnięcia celów politycznych. O fake newsach mówi się ostatnio dużo, a ich plagę łączy się z powszechnym dostępem do internetu. Ale czy propaganda roku 1918, gdy zaraz po I wojnie światowej tworzyła się nowa mapa Europy, nie działała właśnie w oparciu o fake newsy?
Nad tym zastanawiali się w Wattignies nieopodal Lille uczestnicy XVII Szczytu Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego.
W Szczycie, jak co roku, wzięło udział 45 przedstawicieli regionów partnerskich – ludzi w wieku od 17 do 23 lat, stawiających już pierwsze kroki w działalności na rzecz lokalnej i regionalnej społeczności oraz zainteresowanych zagadnieniami europejskimi. Wśród 15-osobowej delegacji z Polski byli reprezentanci Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego. Radni Anita Morońska, Wojciech Wydmański i Piotr Wójtowicz oraz Patrycja Zapała z Zespołu Doradczego MSWŚ dyskutowali z rówieśnikami z Niemiec i Francji m.in. o krytyce i kompetencjach mediów, przemianie społeczeństwa, byciu odpowiedzialnym obywatelem oraz o fake newsach i propagandzie.
– Między współczesnymi fake newsami a propagandą 1918 r. istnieje wiele podobieństw, ale obecnie jesteśmy w lepszej sytuacji, bo mamy więcej źródeł informacji. Tylko od nas samych zależy, czy sprawdzimy wiarygodność źródła, oraz czy porównamy między sobą informacje z kilku źródeł – mówi Anita Morońska, radna MSWŚ i uczestniczka szczytu.
W trakcie czterodniowego szczytu uczestnicy brali udział w konferencjach, debatach oraz warsztatach, w których konfrontowali własne opinie ze zdaniem polityków, dziennikarzy i działaczy organizacji pozarządowych. Nie zabrakło wycieczek i spotkań integracyjnych, które ułatwiły nawiązywanie nowych znajomości, wymianę doświadczeń i poszerzenie wiedzy o kulturze regionów wchodzących w skład Regionalnego Trójkąta Weimarskiego.
Młodzież odwiedziła m.in. Notre Dame de Lorette, największy cmentarz wojskowy we Francji, oraz okrąg pamięci, który powstał w setną rocznicę wybuchu I wojny światowej dla upamiętnienia prawie 600 tys. żołnierzy poległych w Nord-Pas-de-Calais.
Regionalny Trójkąt Weimarski jest porozumieniem między Województwem Śląskim, Północną Nadrenią-Westfalią oraz Hauts-de-France. Celem jest wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego oraz wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego regionów. Wyjazd młodzieży został zorganizowany przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Materia³ promocyjny
Materia³ promocyjny
Materia³ promocyjny
Wszystkie komentarze