Ingerencja w geny człowieka powinna być dozwolona. Polska powinna zalegalizować marihuanę. Przekonywać będą do tego młodzi radni podczas Turnieju Debat Oksfordzkich Młodzieżowych Rad Województwa Śląskiego. Rywale postarają się obalić ich argumenty.

Uczestnicy dyskusji – radni młodzieżowych rad gmin, miast i powiatów – muszą pamiętać, że w debatach oksfordzkich ani emocjonalny stosunek do tematu, ani słuszność racji nie mają tak dużego znaczenia jak siła argumentów. Tę natomiast oceniać będą jedni z najbardziej doświadczonych jurorów debat w Polsce. Udział w debatach oksfordzkich uczy nie tylko sztuki argumentacji, ale także m.in. pracy w zespole, słuchania innych oraz pokory i szacunku dla przeciwnika. W Polsce debaty oksfordzkie organizowane są od prawie 30 lat, a ich popularność wciąż rośnie.

Podczas turnieju przewidziano trzy tury debat w fazie grupowej oraz debatę finałową, w której zmierzą się drużyny zwycięskie oraz te walczące o trzecie miejsce.

Podczas turnieju, który odbędzie się 28 maja w gmachu Sejmu Śląskiego, pod dyskusję poddane zostaną także takie tezy jak ta, czy w obecnej sytuacji politycznej ocieplenie stosunków z Rosją leży w gestii Polski, czy doktryna „jeden kraj, dwa systemy” jest najlepszą metodą na pojednanie Tajwanu z Chinami oraz czy w obecnych czasach monarchia konstytucyjna jest lepszym ustrojem niż demokracja parlamentarna.

Turniej, który jest kolejnym z przedsięwzięć realizowanych w ramach „Programu dla młodych”, organizowany jest przez Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego we współpracy z Kołem Naukowym Debat Oksfordzkich Uniwersytetu Śląskiego oraz Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców. Weźmie w nim udział sześć czteroosobowych drużyn.

Więcej
    Komentarze