Uczestnicy dyskusji – radni młodzieżowych rad gmin, miast i powiatów – muszą pamiętać, że w debatach oksfordzkich ani emocjonalny stosunek do tematu, ani słuszność racji nie mają tak dużego znaczenia jak siła argumentów. Tę natomiast oceniać będą jedni z najbardziej doświadczonych jurorów debat w Polsce. Udział w debatach oksfordzkich uczy nie tylko sztuki argumentacji, ale także m.in. pracy w zespole, słuchania innych oraz pokory i szacunku dla przeciwnika. W Polsce debaty oksfordzkie organizowane są od prawie 30 lat, a ich popularność wciąż rośnie.
Podczas turnieju przewidziano trzy tury debat w fazie grupowej oraz debatę finałową, w której zmierzą się drużyny zwycięskie oraz te walczące o trzecie miejsce.
Podczas turnieju, który odbędzie się 28 maja w gmachu Sejmu Śląskiego, pod dyskusję poddane zostaną także takie tezy jak ta, czy w obecnej sytuacji politycznej ocieplenie stosunków z Rosją leży w gestii Polski, czy doktryna „jeden kraj, dwa systemy” jest najlepszą metodą na pojednanie Tajwanu z Chinami oraz czy w obecnych czasach monarchia konstytucyjna jest lepszym ustrojem niż demokracja parlamentarna.
Turniej, który jest kolejnym z przedsięwzięć realizowanych w ramach „Programu dla młodych”, organizowany jest przez Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego we współpracy z Kołem Naukowym Debat Oksfordzkich Uniwersytetu Śląskiego oraz Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców. Weźmie w nim udział sześć czteroosobowych drużyn.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze