Są młodzi i pełni energii. Nie lubią stagnacji. Chcą działać dla swojego otoczenia. Podejmują ciekawe inicjatywy. W ramach redakcyjnego cyklu "Śląskie dla Młodych" prezentujemy sylwetki ludzi z pasją, którzy są aktywni i aktywizują swoich rówieśników, sąsiadów oraz lokalną społeczność.

Klaudia Franiel z Piekar Śląskich w październiku zaczęła studia na Uniwersytecie Śląskim na dwóch kierunkach: doradztwo polityczne i publiczne oraz politologia. Dwa tygodnie później została radną Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego, gdzie działa w dwóch komisjach: dialogu i komunikacji społecznej oraz kultury, sportu i rekreacji. Jest także członkinią sejmikowej grupy Smog.

Choć Klaudia ma dopiero 20 lat, w działalności samorządowej jest weteranką. Zaczynała w podstawówce, w samorządzie szkolnym, potem działała w samorządzie gimnazjum i II LO im. Staszica w Tarnowskich Górach. Ćwiczyła zaradność przy organizowaniu konkursów, wycieczek, wydarzeń sportowych i zbiórek charytatywnych na rzecz PCK czy schronisk dla zwierząt, a także w ramach akcji Szlachetna Paczka i Góra Grosza. Szło jej tak dobrze, że zdecydowała się kandydować na radną Młodzieżowej Rady Miasta Piekary Śląskie. Działała w niej przez pięć kadencji, z czego przez dwie jako przewodnicząca. Podczas pierwszej kadencji w MRM wpadła na pomysł zawodów biegowych, które pod nazwą „Grand Prixx” odbywają się do teraz.

Klaudia Franiel, radna Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego
Klaudia Franiel, radna Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego KAMILA KOTUSZ

Klaudia kocha sport. Od czterech lat jest koordynatorką zespołu wolontariuszy przy klubie MKS Medex Olimpia Piekary Śląskie. Zajmuje się m.in. promocją klubu, przygotowywaniem oprawy podczas meczów I ligi piłkarzy ręcznych.

Współpracowała przy organizacji Dni Piekar Śląskich, Nocnego Maratonu Biegowego, przejazdu Tour de Pologne przez Piekary czy Memoriału Krystiana Michalskiego i Szymona Łysika w Tarnowskich Górach. Współorganizowała też bale charytatywne.

Za całokształt pracy na rzecz Piekar Śląskich Klaudia otrzymała „bilet do Parlamentu Europejskiego”, z którego skorzysta niebawem. W najbliższym czasie chce rozpocząć staż w biurze informacji Parlamentu Europejskiego.

Więcej
    Komentarze