Czy w przyszłości scenariusz fantastycznonaukowego filmu "Interstellar", w którym ludzie wyruszają szukać dla siebie nowego miejsca do życia w kosmosie, stanie się rzeczywistością? Czy inteligentne roboty będą wyręczać nas w obowiązkach? Te pytania dręczyły licealistów z Katowic, dlatego zaprosili ekspertów, by wszystko im wyjaśnili.

– Chcieliśmy dowiedzieć się, jak człowiek zmienia się wraz z rozwojem technologii, jak technologia wpływa na relacje między nami, wygląd naszych miast i nasze zdrowie – mówi Julia Jakima, uczennica Uniwersyteckiego III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach.

Źle zaprojektowany budynek to kłopoty dla pracowników

To ona wpadła na pomysł konferencji „Autonomous & Robotized Life”. Potem wraz z koleżankami i kolegami ze szkoły zaprosiła ekspertów z różnych dziedzin, by zasypać ich pytaniami.

Architekt Michał Burmistrz zaczął wykład od zaprezentowania uczniom zdjęć pracowników, którzy starają się drzemać w pracy w taki sposób, by szef tego nie zauważył. – Najskuteczniejsza jest podobno taka metoda: siedzący przy biurku śpi z głową odchyloną do tyłu, a w ręce trzyma krople do oczu. Kiedy wchodzi szef, trzeba się szybko obudzić i wyjaśnić, że właśnie zakrapiało się oczy – mówił ze śmiechem Burmistrz.

Potem wyjaśniał, że w źle zaprojektowanych budynkach pracownicy często czują się zmęczeni, męczą ich bóle głowy. – Dlatego nowoczesne biurowce wyposażane są w odpowiednią automatykę, która reguluje dopływ powietrza, światła czy temperaturę i zmienia ciężką atmosferę w pracy na przyjemniejszą – mówił architekt.

Mecenas Monika Frankowska-Krysiak opowiadała, jak pojawienie się samochodów bezzałogowych wymusza zmiany w przepisach. No bo w razie kolizji kto dostanie mandat i punkty karne. Kierowca? Czy automatyczny pilot?

Dla wielu współczesna technologia jest tajemnicą

Po niej dr Anna Malinowska opowiadała o RoboSapiens, robotach, które w przyszłości mogą funkcjonować obok nas. Czy scenariusze filmów o androidach staną się rzeczywistością? Gościem specjalnym był Yves Wantens, przedstawiciel rządu Flandrii, który przekonywał, że bez innowacji nie będzie w przyszłości dobrobytu. – W fantastycznonaukowym filmie „Interstellar” technologia przedstawiona jest jako coś, bez czego cywilizacja nie przetrwa. Choć dla wielu z nas współczesna technologia jest tajemnicą, to jak mawiała Maria Skłodowska-Curie, nie należy się niczego bać, należy to tylko zrozumieć – mówił Stanisław Kopyta, przewodniczący samorządu uczniowskiego III LO.

Konferencja „Autonomous & Robotized Life” zorganizowana została na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Patronem była „Gazeta Wyborcza”.

Więcej
    Komentarze