Są młodzi i pełni energii. Nie lubią stagnacji. Chcą działać dla swojego otoczenia. Podejmują ciekawe inicjatywy. W ramach redakcyjnego cyklu "Śląskie dla Młodych" będziemy prezentować sylwetki ludzi z pasją, którzy są aktywni i aktywizują swoich rówieśników, sąsiadów oraz lokalną społeczność.

Rafał Wypior ma 21 lat i jest absolwentem III LO w Rudzie Śląskiej. Jest także radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego, gdzie zasiada w komisjach: kultury, sportu i rekreacji oraz promocji i marketingu. Wcześniej był radnym Młodzieżowej Rady Miasta w Rudzie Śląskiej. Jest prezesem stowarzyszenia „Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska”, którego celem jest zmieniać dzielnicę i miasto oraz aktywizować mieszkańców.

Na przystankach powstały CiepłoDzielnie

Z inicjatywy stowarzyszenia na przystankach autobusowych w różnych rejonach miasta od października do marca ustawiane są wieszaki na odzież. W CiepłoDzielni każdy może powiesić ciepły sweter czy kurtkę, których już nie używa, a każda zziębnięta osoba może je sobie bez pytania wziąć. Na podobnym pomyśle opiera się idea innej inicjatywy stowarzyszenia, JadłoDzielni. To lodówka przy ul. Oświęcimskiej 123, gdzie każdy może zostawić żywność, której nie da rady zjeść. Może się nią poczęstować każda głodna osoba.

Niebawem w sąsiedztwie lodówki stanie odnowiony byfyj, czyli KsiążkoDzielnia. W szafeczkach byfyju będzie można zostawiać nie tylko książki, ale i przybory kuchenne – garnki, sztućce, foremki do ciastek. W wypełnionych ziemią szufladach posadzone zostaną kwiaty.

Nordic walking po sąsiedzku

Promując życie w zgodzie ze wspólnotą i z naturą, Rafał chciałby tej wiosny przy wszystkich szkołach w dzielnicy stworzyć ogródki społeczne, w których uczniowie uprawialiby warzywa lub rośliny ozdobne. Chętnie organizuje także imprezy promujące aktywny styl życia, np. „Nordic walking po sąsiedzku”.

22 kwietnia w Parku Śląskim Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego zorganizuje pierwszą w regionie imprezę promującą plogging, aktywność łączącą jogging ze zbieraniem śmieci. Wydarzenie to także pomysł Rafała.

Mikołaj Chrzan poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem