Szyb Wilson
O tym, że kopalnia i dzielnica są ze sobą nierozerwalnie związane świadczy chociażby wkomponowanie i układ budynków. Tylko jeden z obiektów zakładu stoi w pewnej odległości od domów. To szyb Wilson przy ul. Oswobodzenia. Miejsce trzeba odwiedzić z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że działająca obecnie w szybie galeria sztuki była pierwszym pomysłem na rewitalizację Nikiszowca, a jej założenie historycznym momentem dla historii dzielnicy. Trzeba bowiem pamiętać, że Nikiszowiec był miejscem wielu problemów. Źle zaczęło się dziać na początku lat 90. W dzielnicy przybywało ludzi biednych. Część górników straciła pracę na kopalni. Z czasem o Nikiszu zaczęło się mówić wręcz jak o miejscu mało bezpiecznym. Nie było nawet zwykłego boiska czy domu kultury, młodzież nie miała co z sobą robić. Z nudów ktoś czasami rozwalał kosze, rozbijał butelki po wypitych piwach, kradł radia z aut. Na zabytkowych murach wymalowano napisy "J...ć społeczniaków" albo "K...y do wora, a wór o mur". Nikiszowiec przez swoją lokalizacje i zabudowę stał się zamkniętą dla reszty miasta enklawą. W latach 90. do dzielnicy zaglądali tylko ludzie kiedy wybierali się z wizytą do krewnych.
Mimo złej sławy w 2001 roku Johann Bros i Monika Paca-Bros w opuszczonym szybie Wilson otworzyli galerię sztuki. Od początku działalność placówki prowadzona była pod hasłem "To, co zabrał przemysł, kultura musi odzyskać". Galeria dysponuje unikalną kolekcją własną sztuki współczesnej - obrazami, rzeźbami i instalacjami. Można tu podziwiać dzieła Karola Wieczorka, Andrzeja Urbanowicza, Marka Kamieńskiego, Lecha Kołodziejczyka, Andrzeja Tobisa, Grupy Eco-Industri-Art, Grupy Janowskiej oraz zagranicznych twórców.
Poza wystawami autorów dzieł plastycznych, monumentalne sale galerii udostępniane są na koncerty, festiwale, bale, spektakle, wykłady, konferencje. Szyb Wilson niejednokrotnie jest wybierany jako miejsce realizacji zdjęć filmowych, teledysków, artystycznych sesji zdjęciowych, pokazów mody.
Obecnie jak co roku odbywa się tu Art Naif Festiwal- jedyny w Polsce i największy w Europie międzynarodowy festiwal sztuki naiwnej, podczas którego prezentowane są prace artystów nieprofesjonalnych z całego świata. W tym roku motywem przewodnim jest Australia. Wydarzeniami towarzyszącymi XI Art Naif Festiwalu są koncerty, warsztaty plastyczne, ArtJarmark w Nikiszowcu czy festiwal filmowy AfryKamera.
Wszystkie komentarze