Zapora Porąbka to pierwsza w Polsce zapora wodna. Została wybudowana między Porąbką a Międzybrodziem Bialskim. Oddana do użytku w 1937 roku, do dziś spiętrza wody rzeki Soły tworząc Jezioro Międzybrodzkie. Przypominamy jej historię.
REKLAMA
Fotopolska.eu
1 z 10
Powodziom końca nie było
Rzeka Soła od stuleci podczas częstych powodzi powodowała olbrzymie szkody. W archiwach odnotowano, że w 1813 roku płynęła nawet przez rynek w Kętach. Dlatego już na przełomie XIX i XX wieku pojawiły się pomysły budowy zapory.
Fotopolska.eu
2 z 10
Ujarzmić niesforną rzekę
Zapora stwarzała wówczas realną szansę na ujarzmienie niesfornej rzeki. Pierwsze projekty opracowali na początku ubiegłego wieku profesor Karol Pomianowski, inżynier Tadeusz Baecker oraz inżynier Kazimierz Maćkowski.
Fotopolska.eu
3 z 10
Wojna pokrzyżowała plany
Prace miały rozpocząć się już w 1914 roku, ale I Wojna Światowa pokrzyżowała plany. Temat budowy powrócił zaraz po wojnie.
Fotopolska.eu
4 z 10
Gabriel Narutowicz konsultantem
Projekt zapory konsultowano z Gabrielem Narutowiczem, twórcą zapory na rzece Aar, w Mühlenbergu w Szwajcarii. Za miejsce zatamowania Soły wybrano zwężenie pomiędzy masywami Żaru i Zasolnicy.
Fotopolska.eu
5 z 10
Soła niszczyła pracę ludzi
Budowę rozpoczęto w 1921 roku. Jednak z powodu marnych funduszy była ona wielokrotnie przerywana. Soła również nie była niszczyła efekty ludzkich wysiłków.
Fotopolska.eu
6 z 10
Elektrownia wspomagała budowę
Ponownie prace ruszyły w 1934 roku. Projekt nadzorował wybitny specjalista - inżynier Jerzy Skrzyński. Budowała firma Frankopol. Na potrzeby inwestycji uruchomiono w pobliżu niewielką elektrownię.
Fotopolska.eu
7 z 10
Wodoodporny cement
Wykorzystano najnowsze zdobycze technologiczne - np. wodoodporny cement z Goleszowa. A przez plac budowy przewinęło się 2,5 tys. robotników.
Fotopolska.eu
8 z 10
Milionowa pojemność jeziora
Gotowa zapora ma 260 m długości, 37,4 wysokości. Jej przepustowość to 1690 metrów sześciennych, za to pojemność Jeziora Międzybrodzkiego obliczono na 32,2 mln metrów sześciennych.
Fotopolska.eu
9 z 10
Ignacy Mościcki wizytował budowę
Koszt projektu wyniósł ponad 20 mln ówczesnych złotych. Budowę wizytował sam prezydent Ignacy Mościcki. Na uroczyste otwarcie w grudniu 1936 roku przyjechali m.in. wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski oraz kardynał Adam Sapieha.
Fotopolska.eu
10 z 10
Zespół elektrowi wodnych powstał przy zaporze
W latach 50. przy zaporze uruchomiono elektrownię wodną, wybudowana i uruchomiona w 1954 roku jako pierwszy element Zespołu Elektrowni Wodnych. Elektrownia posiada dwa hydrozespoły.
Wszystkie komentarze