Projekt Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury powstał w 2013 roku. Nad powstaniem strony pracowało kilka osób - Piotr Jakoweńko, pomysłodawca i designer projektu, Jacek Maniecki, który zajął się kwerendą w archiwach i tłumaczeniem z języka niemieckiego oraz Marka Wojcik, który wsparł projekt swoją wiedzą i fotografiami. Wszystko powstało pod logiem Fundacji Brama Cukermana, a finansowo projekt wsparło Miasto Bytom.
To największa baza wiedzy na temat zabudowy tego miasta pochodzącej sprzed 1945 roku. W Bibliotece można zobaczyć zdjęcia i plany budowy ponad setki kamienic i gmachów. Wszystkie opatrzono dokładnymi opisami, z kart Biblioteki można więc wyczytać nie tylko losy samego budynku, ale też jego właścicieli, często uciekających przed wojenną zawieruchą Żydów, albo Niemców, którym nagle przyszło zostawić cały dorobek w nowej Polsce.
Cyfrową Bibliotekę Bytomskiej Architektury można znaleźć pod adresem www.architekturabytomia.org
Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury
Przy Batorego 32 historia zaczęła się równo w 1900 roku od Antoniego Grabary z Karbia. Ten znany w mieście przedsiębiorca budowlany i filantrop postawił kamienicę przy Virchowstrasse. Grabara był człowiekiem dosyć zamożnym, miał własną cegielnię i majątki ziemskie w Mikulczycach i Świętoszowicach. Ale na tym nie koniec. Grabarę zapamiętano także, jako bojownika o polskość Śląska.
Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury
Kamienicę wzniesiono według projektu Antona Sobocińskiego. Czterokondygnacyjny, bogaty budynek szybko trafił jednak w obce ręce. W archiwach urzędu miejskiego można znaleźć informację, że już w 1902 roku właścicielem został Theodor Gruchmann. Potem kamienica zmieniała właścicieli jeszcze trzykrotnie.
Pierwsza renowacja odbyła się w 1927 roku. Z czasem przyszedł czas na kolejne. Znikły hełm wieżyczki, bogate detale, a piękną stolarkę, już współcześnie, zastąpiono plastikami. Kilka lat temu przeprowadzono renowację fasady.
Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury
Wszystkie komentarze