fot. fotopolska.pl
Polska Grupa Górnicza przekazała do Spółki Restrukturyzacji Kopalń katowicką kopalnię 'Wieczorek'. Teraz zostanie ona zlikwidowana.
To koniec długiej historii kopalni Wieczorek. Węgiel, który pozostał w jej złożach będzie wydobywany przez kopalnię Murcki-Staszic. Większość 1,5 osobowej załogi kopalni została przeniesiona właśnie do niej. Niewielka część będzie teraz pracować w SRK i zajmie się pracą przy likwidacji kopalni. SRK przejęło ponad 40 km podziemnych wyrobisk oraz szyby Pułaski, Roździeński i Giszowiec. W 2017 roku do SRK została już przekazana część kopalni Wieczorek, określana roboczą nazwą 'Wieczorek 1'. Obejmuje ona szyby Poniatowski i Wschodni, 7,5 km wyrobisk podziemnych i około 6,5 hektarów gruntów. Wraz z tą częścią zakładu do SRK przekazano wówczas 597 pracowników Katowickiego Holdingu Węglowego.
Historia kopalni Wieczorek sięga 1862 roku. Wtedy odkryto pokłady węgla na granicy Szopienic i Janowa oraz złożono wniosek o zgodę na powstanie kopalni Morgenroth. Wydobycie rozpoczęło się w 1835 roku. Kopalnia należała początkowo do Daniela Henryk Dalibora i Aleksandra Mieroszewskiego.
Później kopalnia (oraz sąsiednie pola górnicze) przeszła w ręce Giesches Erben. W 1869 roku powstała kopalnia Giesche, spółka skupywała też czas udziały w okolicznych kopalniach (m.in. Agnes i Amanda). W końcu w latach 1882-1883 połączone je w jedną kopalnię pod nazwą Giesche. Dysponowała ona wówczas 842 hektarami pól górnicznych.
W 1945 roku zmieniono jej nazwę na Janów, a w 1951 roku na Wieczorek.
Wszystkie komentarze
Czyli co - jednego człowieka przeniosą? Jednego i jedną dziesiątą a może osiem dziesiątych człowieka? Czy naprawdę przeczytanie tego, co się napisało przed publikacją to wysiłek ponad miarę?