Początki warsztatów naprawczych w Rozbarku sięgają końca XIX wieku. W roku 1882 powstał pierwszy zakład, który dziś już nie istnieje. W 1912 roku ośrodek rozbudowano i poddano modernizacji.
U szczytu świetności Górnośląskich Kolei Wąskotorowych obsługujące je warsztaty przy ulicy Brzezińskiej były najnowocześniejsze i największe w Europie.
Niestety, jak widać na zdjęciach, opuszczone od lat warsztaty niszczeją. Ma się do jednak zmienić już w przyszłym roku. Wówczas rozpoczną się prace rewitalizacyjne, dzięki czemu teren zyska drugie życie. Budynek miałby spełniać kilka funkcji, głównie kulturalno-artystycznych. Miałoby znaleźć się tam miejsce na koncerty, występy teatralne, na wystawy i targi oraz na pomieszczenia coworkingowe i konferencyjne. W planach są dodatkowo trzy obiekty gastronomiczne, restauracja w dawnym budynku wagonowym z ogródkiem oraz dwa bary w budynku magazynowym. Będzie też można skorzystać z noclegów w hostelu, który powstałby w miejscu dawnej łaźni.
Obiekt zachowa jednak swój historyczny charakter. W ogromnej hali głównej, w której dawnej obsługiwano tabor kolejowy zostaną zachowane specjalne eksponaty ze spuścizny ZGK.
Wszystkie komentarze