Chociaż Katowice uzyskały prawa miejskie dopiero w 1865 roku, a liczyły wtedy zaledwie kilka tysięcy mieszkańców, już w 1873 roku zostały stolicą powiatu. Kolej i przemysł zrobiły swoje, a Wojciech Korfanty nazywał je 'stolicą bogatego górnośląskiego okręgu przemysłowego' oraz używał stwierdzenia, że to właśnie w Katowicach przecinają się 'wszystkie nitki życia handlowego i przemysłowego'.
Warto przypomnieć, że pod koniec XIX wieku do Katowic przeniósł się Górnośląski Związek Przemysłowców Górniczo-Hutniczych, a więc organizacja zrzeszająca najważniejsze firmy przemysłu górnośląskiego. W mieście lokowały się następnie dyrekcje koncernów przemysłowych.
Także w drugiej połowie XIX wieku w rozwoju Katowic ważną rolę odegrały koleje - najpierw kolej śląska poprowadzona z Wrocławia przez Katowice do granicy austriackiej, a potem odnoga kolei warszawsko-wiedeńskiej. W Katowicach także ulokowano okręgową dyrekcję kolei w 1895 roku.
Piękniało też miasto. Powstawały budynki przeróżnych instytucji, a niektóre z nich do dziś wyróżniają się szczególną urodą. Takie Katowice można oglądać m.in. na archiwalnych zdjęciach pochodzących z albumu 'Ansichten-Album Kattowitz O.-S'.
Na zdjęciu Urząd Pocztowy z albumu 'Ansichten-Album Kattowitz O.-S'
Wszystkie komentarze
aż żal bo mieszkam tu od wielu lat , wszędzie widać mizerię , przekręty różnego kalibru , szarego obywatela , i bardzo marne perspektywy chociaż kolejni włodarze ogłaszają kolejne pseudo sukcesy ............... może kiedyś los uśmiechnie się do tego regionu