Na burzliwy rozwój gospodarczy Bytomia w drugiej po³owie XIX wieku, oparty na górnictwie wêgla kamiennego i hutnictwie, na³o¿y³o siê powstanie zjednoczonego cesarstwa niemieckiego. Bytom tym samym sta³ siê wa¿nym o¶rodkiem trzeciego po Westfalii i Nadrenii zag³êbia przemys³owego Niemiec.
Druga po³owa XIX wieku by³a najpomy¶lniejsza dla rozwoju Bytomia w ca³ych jego dziejach. W tym czasie powsta³a zasadnicza tkanka architektoniczna i urbanistyczna obecnego ¶ródmie¶cia, z³o¿ona z wytwornych mieszczañskich kamienic, wielkich gmachów publicznych i nowo wznoszonych ¶wi±tyñ. Nie sposób nie wspomnieæ o pionierskiej w skali ca³ej Europy roli Bytomia we wprowadzaniu nowoczesnej infrastruktury miejskiej. Bytom by³ jednym z pierwszych miast europejskich, w którym - na pocz±tku XX wieku - zbudowano biologiczn± oczyszczalniê ¶cieków. Ale to tak¿e czas burzliwych przemian spo³ecznych, wywo³ana szybk± industrializacj±. Niestety, ten bardzo pomy¶lny w dziejach miasta okres zakoñczy³ wybuch I wojny ¶wiatowej.
Na zdjêciu cha³upa usytuowana na rogu Gräupnerstrasse i Grosse Blottnitzastrasse, obecnie ulice Webera i Pi³sudskiego, prawdopodobnie tu¿ przed wyburzeniem.
Wszystkie komentarze