Archiwalne dokumenty o Katowicach pokazują, co działo się w mieście w czasach PRL-u, czym żyli mieszkańcy i jakie mieli problemy. Prezentujemy kilka z nich.
REKLAMA
Fotopolska.eu
1 z 6
Afera ulotkowa w Katowicach - W 1984 roku w centrum Katowic miała miejsce nielegalna akcja ulotkowa. Na ulicy 3 Maja w rozstawionych koszach na śmieci eksplodowały ładunki wybuchowe, dzięki czemu rozrzuconych zostało kilka tysięcy antypaństwowych ulotek. Urządzenia, które spowodowały wybuch wykryto w koszach - składały się z rury PCV wypełnionej materiałem wybuchowym i ulotkami wzywającymi do bojkotu wyborów.
Katowice, 1968 rok. Budowa Ronda i Spodka (ZBIGNIEW ZĘBIK)
2 z 6
Kombinat 'Spodek' - film o budowie katowickiego Spodka pochodzi z archiwum rodzinnego Romualda Uhliga, naczelnego inżyniera zarządu budowy. Jego produkcję zlecił Zarząd Budowy Wojewódzkiej Hali Widowiskowo-Sportowej katowickiemu Ośrodkowi Postępu Technicznego.
Na filmie widać nie tylko kadry z budowy, ale też już po otwarciu Spodka. Film dokładnie też wyjaśnia jak budowano halę i na co zwracano szczególną uwagę. - Kombinat składa się z hali głównej, sali sportowej, lodowiska i hotelu. Każda część może pracować osobno, ale każda z nich może się też uzupełniać z innymi i stanowić zaplecze podczas imprez - dowiadujemy się z filmu.
John Reps / zbiory należą do kolekcji Cornell University
3 z 6
W Katowicach brakło chleba - film pokazuje fragmenty Dziennika TV z 24 lipca1989 roku. Chleba w Katowicach miało zabraknąć 21 lipca. Jak przekazywali urzędnicy, nic jednak się nie działo, chleba wcale nie zabrakło, mimo że ludzie wykupywali nawet 10 bochenków dla jednej osoby. Za problem obwiniono tych pracowników piekarń, którzy w tym czasie wzięli urlopy bądź 'poszli' na fikcyjne chorobowe.
Wikimedia
4 z 6
Gromkie brawa w Spodku - film pochodzi z 1976 roku. Obrazuje wielkie poparcie dla Edwarda Gierka, z którym spotkanie odbyło się w katowickim Spodku. Na nagraniu Edward Gierek ogłasza sukces. - Przed pięć i pół laty wytyczyliśmy wspólnie nową strategię ekonomiczną i społeczną, zwróconą ku człowiekowi i jego sprawom. Nasz cel to przyspieszanie rozwoju Polski i polepszanie warunków życia ludzi pracy - mówił Gierek w Spodku, za co został nagrodzony gromkimi brawami.
Fot. Maciej Jarzebinski / Agencja Wyborcza.pl
5 z 6
Pierwszy mikrobus - Film opowiada o nowince komunikacyjnej z Katowic w 1989 roku. Reporter w swoim materiale poinformował widzów, że w Katowicach zaczęła kursować nysa, która wozi pasażerów od dworca PKP aż na Panewniki. Prywatny mini bus miał być 8 razy droższy niż zwykły autobus, ale jednocześnie 4 razy tańczy niż taksówka. Katowiczanom pomysł bardzo się spodobał.
John Reps / zbiory należą do kolekcji Cornell University
6 z 6
Katowice 50 lat temu - film pokazuje jak wyglądało życie w Katowicach w latach 60 i 70. Podczas spaceru aleją Korfantego uwieczniono nawet budowę Superjednostki, a rynek w narodowych barwach.
Wszystkie komentarze