Żyrafa w Kapeluszu to projekt, który od nowa odkrywa architekturę i rzeźby Parku Śląskiego. - Dla wielu osób Park Śląski jest bardzo ważnym miejscem, mają do niego sentyment. Stąd pomysł, żeby przypomnieć o najważniejszych walorach tego miejsca i spopularyzować wiedzę na ich temat - mówi Anna Syska, która wraz z Martą Ostrowską-Bies, Tomaszem Kiełkowskim i innymi działaczami fundacji Napraw Sobie Miasto stworzyła niezwykły projekt.
Żyrafa to żelbetowa rzeźba, która stoi przed wejściem do parku, a Kapelusz to potoczna nazwa Hali Kwiatów. - To wciąż najbardziej spektakularne i najlepiej rozpoznawalne parkowe obiekty. Żyrafa do dziś wzbudza zainteresowanie nowatorską formą, a Kapelusz jest jednym z ciekawszych przykładów architektonicznej konstrukcji, której łuki są podtrzymywane za pomocą stalowych lin. Nie istnieje już niestety pionowa szklarnia, która była jednym z najbardziej nowatorskich przedsięwzięć w parku - mówi Anna Syska.
Działacze fundacji opisali 89 parkowych obiektów. Podzielili je na trzy typy: budowle, rzeźby i Galerię Rzeźby Śląskiej. Odkryli, że Park Śląski to nie tylko wyjątkowe założenie zieleni, ale także miejsce, w którym można znaleźć ciekawą architekturę oraz rzeźby, autorstwa m.in. Zygmunta Brachmańskiego, Anny Dębskiej, Augustyna Dyrdy, Jerzego Bandura i wielu innych.
Działacze fundacji planują wydanie papierowego przewodnika, który ułatwi znajdowanie najciekawszych miejsc w parku. Dokładne opisy miejsc, wraz z interaktywną mapą, znajdziecie też na stronie zyrafa.naprawsobiemiasto.eu.
Wszystkie komentarze