Strefa Kultury jest niesamowitą przestrzenią, która pełni liczne funkcje. Powinna sprzyjać spotkaniom, spacerom, wchodzeniu w interakcję ze sztuką.
Trwa konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego. Trzech kandydatów już znamy, ale lista nie jest zamknięta.
Muzeum Śląskie w Katowicach wkrótce ma się zmienić. Przestrzeń między jego budynkami zostanie zazieleniona. Architekci chcą, aby lepiej wyglądało także sąsiedztwo muzeum.
Projektowanie miasta nigdy się nie kończy, dlatego wracamy do Muzeum Śląskiego, by razem z Robertem Koniecznym i Anną Olkis zająć się zielenią w tym miejscu.
Apokaliptyczne pejzaże zniszczonych miast, ostrzały rakietowe, schrony. To tylko niektóre z elementów wojennego pejzażu, które pojawiają się w pracach ukraińskich artystów prezentowanych na nowej, poruszającej wystawie w Muzeum Śląskim.
Muzeum Śląskie od kilku miesięcy nie ma dyrektora. Zarząd województwa we wtorek (2 października) ogłosi, że szuka kogoś, kto pokieruje tym miejscem.
W Muzeum Śląskim w Katowicach znowu można oglądać wyjątkową maszynę parową.
Zależy nam, żeby tu było zielono, by rosły niskie rośliny, ale też wysokie drzewa, które dadzą cień i zapewnią niższą temperaturę już teraz, a nie za pięć czy nawet dziesięć lat - mówi dr Karol Makles, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Zakłady Porcelany "Bogucice" w Katowicach zostały powołane pod tą nazwą w 1950 roku, na terenie byłej Fabryki Porcelany "Giesche", i prosperowały do 1993 roku.
- Neon z hotelu Silesia czeka na odnowienie, mamy już pomysł, jak go wykorzystać, ale proszę o jeszcze chwilę cierpliwości. Łuki na pewno będą wyeksponowane wśród zieleni, między nimi zostaną rozpostarte żagle, które będą dawały cień. Będzie to kolejne miejsce spotkań, odpoczynku, ale też koncertów - zapowiada dr Karol Makles, dyrektor Muzeum Śląskiego.
0 Katowice miasta idei Muzeum Śląskie Pod koniec tego roku ma być gotowy projekt zazielenienia terenu Muzeum Śląskiego w Katowicach
Pod koniec tego roku ma być gotowy projekt zazielenienia terenu Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Muzeum Śląskie to dziś jedno z ulubionych miejsc spacerów katowiczan i symbol przemiany całego regionu. Wkrótce to miejsce zmieni się jeszcze bardziej.
Jak urządzić przestrzeń między budynkami Muzeum Śląskiego? Czego chcą tu mieszkańcy i co proponują architekci? Zapraszamy na warsztaty i debatę
Jak urządzić przestrzeń między budynkami Muzeum Śląskiego? Czego chcą tu mieszkańcy i co proponują architekci? Zapraszamy na warsztaty i debatę.
W Muzeum Śląskim po kilkuletniej przerwie będzie można znowu oglądać ponadstuletnią maszynę parową. Jeszcze większe zmiany przed nami.
Prawie 150 grafik dawnych mistrzów będzie można oglądać od czwartku (1 sierpnia) w Muzeum Śląskim w Katowicach. Wśród eksponatów znajdą się dzieła Rembrandta, Piranesiego, Dürera czy Callota.
Sceniczne instalacje wydobywane z mroku przy pomocy światła. Kapiąca woda i podmuchy wiatru. W Muzeum Śląskim można oglądać, a nawet i doświadczyć wystawy przybliżającej plastyczny teatr Leszka Mądzika - jednego z najoryginalniejszych polskich twórców teatralnych.
Tuż obok Muzeum Śląskiego i Pierwszej Dzielnicy w Katowicach powstała Sala Królestwa. To nowe miejsce spotkań świadków Jehowy. Na budowie pracowało nawet więcej kobiet, niż mężczyzn.
Dadaistyczne dzieła Jeana-Pierre'a Bredo, antypatriarchalny dom lalek, chłopska moda, muzealne węże i deskorolki w galerii. W najbliższych miesiącach czeka nas kilka intrygujących wystaw.
"Polana" to intrygująca instalacja artystyczna, złożona z dwóch wideo-artów. Od piątku można ją oglądać w Galerii jednego dzieła.
Dziewczyńskość w malarskiej interpretacji Anny Michalewicz i dzieła artystów nieprofesjonalnych wyrażających sprzeciw wobec wojny. W bytomskiej SqArt Gallery i w Muzeum Śląskim w Katowicach oglądać można nowe frapujące wystawy.
Maria Czarnecka kierowała Muzeum Śląskim w Katowicach od marca 2021 roku. Teraz tę funkcję przejął dr Karol Makles, jej dotychczasowy zastępca.
Muzeum Śląskie w Katowicach w styczniu świętować będzie 95. rocznicę powstania. Życzę mu, żeby przestało być zakładnikiem polityki historycznej, a sobie, żeby na tym zmiany się nie skończyły.
Maria Czarnecka, dyrektorka Muzeum Śląskiego w połowie roku chciałaby odejść na emeryturę. Czy wcześniej zostanie odwołana?
Zarząd województwa śląskiego podjął decyzję o wszczęciu procedury odwołania ze stanowiska Marii Czarneckiej, dyrektorki Muzeum Śląskiego.
W Muzeum Śląskim w Katowicach w czwartek (14 grudnia) swojego Wojciecha Korfantego pokazał Tomasz Górnicki - artysta - buntownik z Krakowa. Gdy tylko pogoda dopisze, dzieło zostanie wyniesione na zewnątrz i każdy będzie mógł wejść w skórę sławnego śląskiego polityka.
W czwartek, 14 grudnia, w Muzeum Śląskim odbędzie się odsłonięcie rzeźby Korfantego wykonanej na artystyczne zlecenie tej instytucji. Jej autorem jest rzeźbiarz, artysta performatywny i streetartowy, określany często mianem "artysty buntownika" - Tomasz Górnicki.
Artysta totalny. Wizjoner teatru. W Muzeum Śląskim w Katowicach na zwiedzających czeka spotkanie ze sztuką Tadeusza Kantora. Na nowej wystawie zaprezentowane zostaną wybrane projekty scenograficzne i rysunki krakowskiego twórcy.
Wdowa po prezesie NBP, radny PiS, publicysta gazety Orlenu i urzędnik wojewody zarabiali na umowach w Muzeum Śląskim. Wynagrodzenie rekordzisty to 171 zł za godzinę pracy. "Wyborcza" dotarła do audytu przeprowadzonego w tej placówce.
Kochała góry ponad wszystko. Zdobyła Mount Everest i jako pierwsza kobieta stanęła na K2. Nowa wystawa w Muzeum Śląskim przybliża postać legendarnej himalaistki Wandy Rutkiewicz i odsłania jej archiwum. Wernisaż w środę 15 listopada o godz. 18.
Premier Morawiecki zaprosił wyborców do Muzeum Śląskiego. To jego pierwsze otwarte spotkanie, od kiedy Jarosław Kaczyński ogłosił, że ponownie będzie on wyborczą "jedynką" partii w Katowicach.
W czwartek 13 lipca w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się wernisaż nowej wystawy czasowej - "Dobiesław Gała - Metaobszary". Ekspozycja potrwa do 15 października.
W Muzeum Śląskim ruszyła tegoroczna odsłona Szychty Kreatywnej. To cykliczne wydarzenie towarzyszące rewitalizacji dawnej łaźni Gwarek. W programie m.in. dyskusje, warsztaty, wystawy, gry i zabawy. Już 7 lipca odbędzie się spotkanie z Marcinem Wojdakiem, autorem książki "Ostatni turnus. Pocztówki z PRL" i wystawa stworzona w oparciu o zdjęcia autora.
W proces przywracania należnego miejsca artystkom w zdominowanej przez mężczyzn sztuce włączyło się Muzeum Śląskie w Katowicach. Na wystawie "Pierwiastek żeński" można oglądać prace wybitnych przedstawicielek plastyki nieprofesjonalnej i nurtu art brut.
"Chopinowi Duda-Gracz" - nowa wystawa czasowa w Muzeum Śląskim to ponad 100 prac: obrazów olejnych, akwareli i sztandarów autorstwa Jerzego Dudy-Gracza, będących impresjami na temat wszystkich utworów Fryderyka Chopina.
Marszałek Jakub Chełstowski jest gotowy powierzyć szefowi katowickiej PO posadę zastępcy dyrektora Muzeum Śląskiego. Problem nie w kompetencjach Jarosława Makowskiego, ale w tym, jak marszałek, a wcześniej PO, traktowali to muzeum.
Muzeum Śląskie to nowa ikona województwa śląskiego - zdecydowali czytelnicy "Wyborczej". Nigdy by nie powstało, gdyby nie dwójka młodych architektów.
Władze województwa śląskiego chcą, by Jarosław Makowski, radny PO w Katowicach, został zastępcą dyrektora Muzeum Śląskiego. - Niech zacznie coś się tam dziać, a mu przyda się takie zajęcie - słyszymy.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.