fot. T. Kiełkowski

Realizacja: Agora Grafika - profesjonalne usługi graficzne, media cyfrowe i drukowane

O nas

Sztolnia Królowa Luiza to kompleks podziemi najstarszej kopalni węgla kamiennego w Zabrzu. XIX- wieczne wyrobiska, które w najniższym punkcie sięgają zaledwie 90 cm wysokości, kryją w sobie wiele atrakcji dla dorosłych jak i przede wszystkim dla dzieci, w szczególności Bajtel Szychta, podczas której młodzi górnicy poznają realia pracy w przodku górniczym oraz mogą przejechać prawdziwą górniczą kolejką „Karlik”. Zasady działania kopalni można poznać także na powierzchni w Parku 12C. Na dzieci czeka tu zabawkowa mini-kopalnia pełna ruchomych urządzeń. Znajdująca się tuż obok plenerowa wystawa dedykowana zarówno dzieciom jak i dorosłym nawiązuje do czterech żywiołów i pokazuje m. in. zasady działania alternatywnych źródeł energii. Sztolnia Królowa Luiza to idealne miejsce aby poszerzyć wiedzę w niecodzienny sposób, wzbogacić doświadczenia o niezapomniane wrażenia i przeżyć cudowne chwilę z rodziną i znajomymi.

fot. D. Sowik

Dla przedszkolaków

Kulturalny Bajtel
W trakcie zwiedzania XIX-wiecznych wyrobisk kopalni dzieci poznają elementy strojów górniczych, a następnie zdobytą wiedzę sprawdzają za pomocą gry interaktywnej, która wymaga od nich uwagi i zaangażowania i wymusza na uczniach umiejętność pracy w podgrupach. Dzieci zdobywają informacje dotyczące węgla, jego wydobycia i podstawowych narzędzi górniczych. Wycieczka kończy się przejazdem kolejką spągową Karlik, wspólnym czytaniem legendy o Skarbniku w formie teatrzyku Kamishibai i muzyczną zabawą „Węgielek Muzykant”, gdzie dzieci wcielają się w rolę orkiestry górniczej.
Kulturalny bajtel trwa około 1h.

Kup bilet »

fot. A. Wróblewska

Mali pomocnicy sztygara

To doskonały sposób, aby pokazać dzieciom tajniki pracy górniczej, a także zaprezentować sposób wydobywania węgla, narzędzia jakimi się posługiwano, a przede wszystkim jego zastosowanie. W czasie trwania wycieczki dzieci poznają proces powstawania węgla w zabawie polisensorycznej „Jak powstał węgiel”, spotykają się z żywym Skarbnikiem, który opowiada legendy związane z trudem górniczym. Zakończeniem zajęć jest przejażdżka kolejką spągową Karlik, wspólna zabawa w grze „Czarne korytarze” oraz film animowany pt. „Jak powstał węgiel” lub „Łysek z pokładu Idy”. Wycieczka kończy się przejażdżką kolejką Karlik.
Mali pomocnicy sztygara trwają około 1h.

Kup bilet »

fot. A. Wróblewska

Szkoła Podstawowa
klasy I-III

Strefa kultury
Podczas uczestnictwa w wędrówce po XIX-wiecznej kopalni Królowa Luiza, najmłodsi poznają śląskie tradycje dotyczące strojów, piosenek i gwary, wykorzystując nowoczesne metody edukacyjne z grami multimedialnymi, znajdującymi się w podziemiach. Dzieci spotykają prawdziwego Skarbnika, poznają legendy o ciężkiej pracy górnika i zwiedzają stare wyrobiska kopalniane. Dodatkową atrakcją są uruchamiane maszyny górnicze, które nadają atmosferę i klimat XIX-wiecznych korytarzy. Wycieczka kończy się przejażdżką kolejką Karlik.
Strefa kultury trwa około 1h.

Kup bilet »

fot. A. Wróblewska

Szkoła podstawowa klasy IV–VI i gimnazja

Strefa działań
Zajęcia polegają na zwiedzaniu dawnych wyrobisk kopalni „Królowa Luiza”, w trakcie których uczestnicy poznają smak prawdziwej górniczej pracy. Oprowadza i zleca zadania sam Hajer, a uczestnicy muszą wykonywać podstawowe prace górnicze takie jak: urabianie węgla w przodku, skręcanie rurociągu, cięcie drewna. Podczas tych zajęć uczniowie dowiadują się o zagrożeniach w kopalni, z którymi górnicy na co dzień muszą się mierzyć. Dodatkowo młodzież bierze udział w symulacji akcji ratowniczej pod ziemią, udzielając pierwszej pomocy, wykonując reanimację i transportując poszkodowanego na noszach. Wycieczka kończy się przejażdżką kolejką spągową Karlik.
Strefa działań trwa około 1,5h.

Kup bilet »

fot. D. Sowik

Geostrefa

Geostrefa pozwoli młodym odbiorcom zapoznać się z zagadnieniami związanymi z geologią oraz jej znaczeniem dla powstawania i rozwoju zakładu górniczego. Uczestnicy dowiadują się z jakich warstw zbudowana jest nasza planeta Ziemia, a podczas gry terenowej odbywającej się pod ziemią szukają ukrytych w wyrobiskach górniczych skał i minerałów, a następnie rozpoznają je, uczą się ich rodzajów, a także metody pozyskiwania, zastosowania i wykorzystywania przez człowieka. Szczególny nacisk kładziemy na zobrazowanie tzw. Drogi węgla, która skupia się na etapach powstawania węgla, jego wydobycie i wykorzystanie w życiu współczesnym. W trakcie zajęć, starsi uczniowie dowiadują się czym są alotropowe odmiany węgla oraz właściwości węgla kamiennego. Wycieczka kończy się przejażdżką kolejką spągową Karlik.
Geostrefa trwa około 1,5h

Kup bilet »

fot. T. Kiełkowski

Strefa techniki

W strefie techniki dzieci i młodzież będą miały okazję poznać proces powstawania wyrobisk górniczych w XIX wieku oraz zobaczą na własne oczy jak zmieniała się technika górnicza na przestrzeni ostatnich 200 lat. Mogą wczuć się w rolę górnika XIX –wiecznego, który wykonywał swoją pracę prymitywnymi narzędziami, w bardzo trudnych warunkach. Podczas wycieczki młodzież zobaczy w ruchu maszyny górnicze takie jak: wrębiarka, strug i kombajn ścianowy. Zajęcia kończą się przejażdżką kolejką spągową Karlik.
Strefa techniki trwa około 1,5h.

Kup bilet »

fot. A. Wróblewska

Bajtel Szychta

Przeznaczona dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat.
W każdy weekend zapraszamy do Podziemi Kopalni Królowa Luiza na Bajtel Szychtę – idealną okazję do spełnienia dziecięcych marzeń, zaspokojenia ciekawości i odczucia na własnej skórze trudu górniczej pracy w formie zabawy dla dzieci i rodziców! Podczas Bajtel Szychty mali podopieczni zostaną wyposażeni w górniczy ekwipunek i będą mieli okazję poznać realia pracy w kopalni, a nawet wziąć udział w improwizowanej akcji ratowniczej.
Bajtel Szychta trwa od 2 do 2,5 godziny, każdy młody uczestnik oprócz strojów sztygarskich dostaje również kaski z lampami górniczymi.

Kup bilet »

Park 12C

Przeznaczona dla wszystkich szczebli edukacyjnych
Plenerowa, edukacyjno - rekreacyjna wystawa to część kompleksu Sztolni Królowa Luiza, zlokalizowana w okolicy szybu "Wilhelmina" przy ul. Sienkiewicza. Park stanowi przestrzeń, w której dzieci i młodzież mogą w atrakcyjny sposób poznać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie. Uczestnicy dowiadują się ciekawych informacji o alternatywnych źródłach energii. Głównym zamysłem parku jest interakcja, aktywna nauka i zabawa. Na terenie Parku 12C znajdują się stanowiska grillowe, z których każdy zwiedzający może skorzystać.
W okresie jesienno – zimowym strefa naziemna Parku 12C jest nieczynna.

Kup bilet »

fot. A. Wróblewska

Bajtel Gruba

Przeznaczona dla dzieci w wieku od 5 do 14 lat.
Młodych górników chętnych do aktywnej zabawy i pracy zapraszamy na szychtę górniczą na Bajtel Grubie. Zabawa polega na wykonywaniu rzeczywistej pracy odpowiadającej czynnościom górników, jednakże ma ona miejsce w zabawkowej kopalni specjalnie przygotowanej i zaaranżowanej dla dzieci. Uczestnicy przy pomocy łopatek wydobywają urobek, transportując go w wagonikach, a następnie przesypują na przenośniki taśmowe, uruchamiane siłą mięśni dzieci. Zajęcia na Bajtel Grubie uczą współpracy i koordynacji wspólnych działań.
Bajtel gruba trwa około 1h. Park Techniki Wojskowej
Park Techniki Wojskowej umożliwia wszystkim chętnym przyjrzenie się z bliska wozom pancernym, czołgom czy pojazdom amfibijnym. Dodatkową atrakcją stanowi wyrzutnia rakiet Wołchow czy samochody ciężarowe. Sprzęt znajdujący się w Parku Techniki Wojskowej w większości pochodzi z państw byłego Układu Warszawskiego. Każdy miłośnik militariów znajdzie u nas coś dla siebie.

Kup bilet »

fot. A. Wróblewska

Dzień z życia wojskowego

Szkoła podstawowa klasy I-III Dzień z życia wojskowego to dwugodzinna zabawa na terenie Parku Techniki Wojskowej. Uczestnicy poznają zasady musztry wojskowej, hierarchię w wojsku oraz odznaczenia. Dzieci będą mogły spróbować sił w czyszczeniu broni wojskowej oraz dowiedzą się jakie wyposażenie jest potrzebne żołnierzowi.
Dzień z życia wojskowego trwa około 1,5h.

Edukacja dla bezpieczeństwa
Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne
Edukacja dla bezpieczeństwa to zajęcia poświęcona zagadnieniom przysposobienie obronnego. W trakcie tych zajęć młodzież poznaje zagrożenia wojny i pokoju, dowiaduje się ciekawych informacji o broni masowego rażenia, a także ma okazję dowiedzieć się jak rzuca się granatem. Dowiadują się jak korzystać z odzieży ochronnej. Edukacja dla bezpieczeństwa trwa 2,5h.

Karta pracy
Szkoły podstawowe klasy I-VI

Karta pracy to aktywna forma zwiedzania Parku Techniki Wojskowej. Uczestnicy uważnie słuchają informacji przekazywanych przez przewodnika, na podstawie których uzupełniają otrzymaną wcześniej kartę pracy. Zawierają się w niej elementy musztry wojskowej, odznaczeń oraz pytania dotyczące eksponatów.
Karta pracy trwa około 1h.

Kup bilet »

fot. P. Widuchowski

Sztolnia Królowa Luiza - Park 12C
41-800 Zabrze, ul. Sienkiewicza 43
(wjazd od ul. Mochnackiego)

Rezerwacja zwiedzania:

+48 32 271 40 77