Blisko 2/3 firm na świecie to biznesy rodzinne. Choć to właśnie rodzina jest słowem - kluczem w ich funkcjonowaniu, z badań Instytutu Biznesu Rodzinnego wynika, że jedynie 8% przyszłych sukcesorów deklaruje chęć kontynuacji dzieła ich rodziców. Rozwiązaniem może być sukcesja zewnątrzrodzinna.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O tym, w czym tak naprawdę tkwi sekret firm rodzinnych i dlaczego właśnie teraz w Polsce potrzebni są profesjonalni menedżerowie firm rodzinnych opowiada Roman Wieczorek, ambasador studiów MBA dla zarządzających w firmie rodzinnej przygotowanych przez Wyższą Szkołę Humanitas oraz Instytut Biznesu Rodzinnego.

Firma rodzinna to specyficzny biznes, który z jednej strony działa na gruncie organizacyjnym, zarządczym, ale z drugiej – emocjonalnym. Był Pan menedżerem zarządzającym jednej z największych firm na świecie w branży oraz jest osobą, która od wielu lat doradza firmom rodzinnym. Czy z poziomu zarządu widzi Pan różnice między firmą rodzinną a nierodzinną?

Tym, co klarownie odróżnia firmy rodzinne od nierodzinnych jest bliskość właściciela. I to właśnie z tej bliskości – możliwości spotkania właściciela firmy na żywo, rozmowy, łatwego kontaktu z nim – wynikają kolejne cechy różnicujące firmy rodzinne od tych nierodzinnych.

Każdy z zarządzających w firmie rodzinnej ma bezpośredni dostęp do tego, kto podejmuje ostateczne decyzje. Zatem mamy tu do czynienia z płaską strukturą zarządczą. A to z kolei pozwala na dyskutowanie bieżących spraw i szybkie podejmowanie decyzji. Inaczej jest w biznesach nierodzinnych, gdzie właściciel jest często rozproszony, a nawet trudny do zidentyfikowania.

Dlaczego edukacja w randze MBA powinna w ogóle uwzględniać specyfikację firmy rodzinnej? I jak taki program będzie realizowany?

MBA dla zarządzających w firmie rodzinnej to proces, który kompleksowo przeprowadzi uczestników przez zaułki dzisiejszego biznesu, ale cała droga będzie przebiegać z uwzględnieniem perspektywy rodziny biznesowej. Studia te to narzędzie, dzięki któremu uczestnicy otrzymają wiedzę konkretną, usystematyzowaną, aktualną i sprawdzoną. Grono wykładowców jest naprawdę imponujące – tworzą je ludzie o doświadczeniu klasycznie biznesowym, ale jednocześnie bardzo głęboko rozumiejący specyfikę biznesu rodzinnego.

Jako twórcy programu MBA dla zarządzających firmą rodzinną doskonale rozumiemy wszystkie wyzwania, przed którymi stoją dzisiaj i właściciele, i menedżerowie firm rodzinnych w Polsce.  Dlatego proponowany program w usystematyzowany sposób czerpie z najnowszych rozwiązań zarządczo-biznesowych i wiedzy osadzonej w procesach, które na naszych oczach dzieją się w rodzinach biznesowych i środowisku.

Program MBA jest w przypadku zarządzania firmą rodzinną absolutnie konieczny. Poszukując kompleksowego podejścia do tak trudnego tematu, jakim jest zarządzanie firmą rodzinną, która ma trwać przez pokolenia i przetrwać zawirowania biznesowe, jedynie pogłębiony program MBA jest w stanie podołać wyzwaniu.

W murach Humanitas będzie doskonała okazja i przestrzeń do tego, aby praktycy zarządzający biznesami rodzinnymi spotkali się z ekspertami doskonale rozumiejącymi wyzwania, przed którymi stoją i wspólnie wypracowywali innowacyjne i możliwe do wdrożenia rozwiązania.

Przy studiach MBA dla zarządzających w firmie rodzinnej powstała Rada Biznesu. Do tego grona zaprosiliśmy właścicieli wiodących polskich firm, którzy rozumieją i sami szerzą ideę profesjonalizacji.

W Radzie zasiadają: dr Adam Mokrysz - prezes Grupy Mokate, Marcin Ochnik - prezes zarządu OCHNIK S.A., Henryk Orfinger - Przewodniczący Rady Nadzorczej DR IRENA ERIS S.A., Ewald Raben - prezes Zarządu Grupy Raben, Adam Kenkel - prezes Grupy Werner Kenkel, Leszek Kaszuba - prezes firmy Jamalex Sp. z o.o., Roman Wieczorek – ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego w Poznaniu, Artur Kazienko - prezes firmy Kazar, Bogusław Kowalski - prezes firmy Graal, Filip Makowski - prezes zarządu YORK PL, Zbigniew Sosnowski - właściciel firmy KROSS, Grzegorz Wróbel - dyrektor zarządzający Blachotrapez Sp. z o.o. i Tomasz Zjawiony – prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Zachęcamy do zapoznania się z programem MBA dla zarządzających w firmie rodzinnej: www.humanitas.edu.pl/master_of_business_administration

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej