Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ewa Furtak

Brno, stolica kraju południowomorawskiego, to bardzo ciekawe miasto. Czekają tu na turystów m.in.: zamek Špilberk, podziemia miejskie, katedra św. św. Piotra i Pawła i funkcjonalistyczna Willa Tugendhatów, dzieło niemieckiego architekta Miesa van der Rohego, jedyny zabytek architektury modernizmu w Czechach wpisany na listę UNESCO. Zwłaszcza willa to miejsce niezwykle popularne wśród miłośników architektury. Willa została zbudowana w latach 1929-1930 dla przemysłowca Fritza Tugendhata i jego żony Grety w północnej części miasta. Szybko stała się symbolem architektury modernistycznej. Najlepiej zarezerwować sobie wcześniej zwiedzanie.

Materiał promocyjny partneraMateriał promocyjny partnera 

Warto zajrzeć także do Willi Stiassni, w której gościło wiele osobistości, między innymi Fidel Castro. To także zabytek modernistyczny, zaprojektowana została przez Ernsta Wiesnera, ukończono ją w 1929 roku. Inestorem był przemysłowiec tekstylny Alfred Stiassny, stąd nazwa.

Brno jest też miastem muzyki, a także wyrafinowanej gastronomii, znanym głównie z kawiarni. Na przełomie jesieni i zimy można tu się cieszyć także świąteczną atmosferą. Na jarmarkach bożonarodzeniowych, przygotowanych na czterech rynkach miasta, czeka mnóstwo atrakcji, każdy jarmark oferuje coś innego.

Miasto z czterema rynkami

Brno jest miastem, któremu być może cała Europa Środkowa zawdzięcza tradycję stawiania świątecznych choinek na rynkach. Pierwsza choinka w Brnie stanęła na placu Wolności, który jest naturalnym centrum Brna. Mieszkańcy mówią na niego „Svobodák”, jest miejscem spotkań, zabawy i zawierania nowych znajomości. Jego atmosferę docenią zwłaszcza ci, którzy lubią zabawę w towarzystwie setek innych osób, odbywają się tutaj imprezy z muzyką na żywo, w tym roku dodatkową atrakcją będzie Bar Zimowy, w którym serwowane będą pyszne koktajle.

Materiał promocyjny partneraMateriał promocyjny partnera 

Plac Dominikański to strefa piesza z romantycznym widokiem na Nowy Ratusz i kościół św. Michała, jak mówią mieszkańcy, jest świetnym miejscem do spokojniejszego i intymniejszego przeżywania brneńskiego Bożego Narodzenia. To miejsce idealne na kameralne spotkania towarzyskie, delektowanie się przysmakami kulinarnymi, polecane jest zwłaszcza rodzinom z dziećmi.

Przytulny rynek z rękodziełem i tradycyjnymi wyrobami znajduje się na brneńskim Targu Zielnym, z kolei podgrzewany duży namiot, koło widokowe i lodowisko pod gołym niebem czekają na placu Morawskim. Te dwa jarmarki adwentowe przed Wigilią kończą swoją działalność. Za to jarmarki bożonarodzeniowe na placu Wolności i placu Dominikańskim są czynne podczas świąt i po nich. Dzięki temu można cieszyć się świąteczną magią morawskiej metropolii znacznie dłużej.

Odwiedzając jarmarki, można pomóc

Wspominaliśmy, że Brno jest prawdopodobnie pierwszym miastem w Europie Środkowej, na którego rynku pojawiła się choinka. Ojcem tej tradycji jest dziennikarz Rudolf Tesnohlídek, który słysząc smutną opowieść o dziecku pozostawionym w lesie, postanowił zaangażować się w akcję pomocy porzuconym dzieciom i zorganizował zbiórkę charytatywną pod oświetloną choinką na placu Wolności.

Materiał promocyjny partneraMateriał promocyjny partnera 

Do dziś istotnym elementem świątecznej tradycji jest dobroczynność, pod nią znajduje się skarbonka Czerwonego Krzyża. Trudno też wyobrazić sobie bożonarodzeniowy jarmark bez dziesiątek straganów ze świątecznymi prezentami, apetycznymi przekąskami i aromatycznymi napojami. Na placu Dominikańskim dominuje duża, drewniana szopka z setką figur, uzupełniają ją żywe zwierzęta w małym zoo. Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci, m.in. zimowe kino. Na jarmarkach będzie można nauczyć się wyplatania wieńców adwentowych, obejrzeć przedstawienie „Dziadek do orzechów” lub upiec wyjątkowe ciasteczka świąteczne.

Świąteczne wycieczki po mieście

Mieszkańcy Brna i turyści mogą poznawać miasto podczas spacerów lub przejażdżek z przewodnikiem. Nikt się tutaj nudzić nie będzie. Można wejść np. na wieżę Starego Ratusza wznoszącą się pośrodku miasta i oferującą widok świątecznie oświetlonego i udekorowanego Brna. Koniecznie trzeba to zobaczyć!

Materiał promocyjny partneraMateriał promocyjny partnera 

Miasto słynie także z oryginalnych pamiątek świątecznych. Popularne są brneńskie kubki pod choinkę. Można też złapać swoją kulkę bożonarodzeniową w brneńskim wehikule czasu lub wybrać oryginalne pamiątki w centrach informacyjnych TIC Brno, takie jak porcelana z brneńskim smokiem lub zupełnie nowy komiks o Antonie Pilgramie, twórcy znanej zakręconej wieżyczki na ratuszu.

Materiał promocyjny partneraMateriał promocyjny partnera 

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.