Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa w Katowicach odbędzie się w sobotę (18 marca) VI Bieg Kolorowej Skarpety. Wydarzenie organizuje Niepubliczna Specjalna Szkoła Podstawowa Arka Noego, w której uczą się dzieci m.in. z tą wadą genetyczną.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Niepubliczną, ale bezpłatną podstawówkę Arka Noego założyli w Panewnikach przy ul. Gromadzkiej Tymoteusz i Magdalena Grajnerowie, rodzice Małgosi, która ma zespół Downa. Małżeństwo chciało, by ich córka i inne dzieci z niepełnosprawnością intelektualną mogły się uczyć w przyjaznym otoczeniu i w dobrych warunkach, mając na miejscu terapeutów wszystkich specjalności. Od tego czasu szkoła wyrobiła sobie świetną renomę i dlatego musi się rozbudować, żeby przyjąć wszystkich chętnych. Grajnerowie chcą też otworzyć szkołę przysposabiającą do pracy, w której absolwenci podstawówki mogliby kontynuować edukację. Rozmowy z miastem w sprawie zakupu lub dzierżawy pobliskiej działki toczą się opornie, ale Grajnerowie wierzą w swoją ideę i zbierają pieniądze na realizację celu. Najbliższą okazją do zasilenia konta Fundacji Arka Noego, która prowadzi szkołę, będzie Bieg Kolorowej Skarpety. 

Dystans jak chromosom

- Ideą Biegu Kolorowej Skarpety jest m.in. podniesienie poziomu wiedzy i akceptacji osób z zespołem Downa, zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tej wady genetycznej, propagowanie praw i dobra ludzi z zespołem Downa oraz integracja z nimi, a co za tym idzie - zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych intelektualnie - podkreśla Magdalena Skorupa-Grajner, prezeska Fundacji Arka Noego. 

Dystans biegu, którego trasa prowadzi leśnymi ścieżkami katowickich Panewnik i Ligoty, wynosi 3,21 km. Dystans ten, a także data Światowego Dnia Zespołu Downa nie są przypadkowe. 21.03 oraz 3,21 nawiązują do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. 

Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Kolorowe skarpety są symbolem niedopasowania

- Symbolem zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa, wyzwań życia społecznego, ale także ich wyjątkowości. Zachęcamy uczestników do założenia kolorowych skarpetek, które są częścią każdego pakietu startowego. Jesteśmy pewni, że 18 marca w Katowicach to będzie święto radości, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe - podsumowuje Skorupa-Grajner. 

W wydarzeniu mogą wziąć udział osoby dorosłe. Chętni powinni się zapisać, wysyłając mail na adres promocja@fundacjaarkanoego.pl lub osobiście w dniu biegu, w biurze zawodów, które otwarte będzie od godz. 9. Bieg rozpocznie się o godz. 10. 

Podczas biegu nie będzie prowadzona klasyfikacja ani pomiar czasu. Wszyscy, którzy ukończą bieg (mogą zrobić to także marszem lub spacerem), zostaną zwycięzcami i otrzymają pamiątkowe medale. Nie ma wpisowego, ale podczas wydarzenia wystawione zostaną skarbonki, do których można będzie wrzucać datki na rozbudowę budynku szkoły. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem