Są piękne, spędzamy w nich czas, kojarzymy je z miastem. Są po prostu symbolami i dowodem na to, że miasta zmieniają się na lepsze. To ikony miast.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nasze miasta szybko się zmieniają. Część starej zabudowy znika, miejsca zmieniają funkcje, nieużytki stają się nowymi dzielnicami. Na Górnym Śląsku przemianę miast widać szczególnie wyraźnie. Z jednej strony to skupisko miast, więc zawsze coś się u nas dzieje, z drugiej – przemiany zapoczątkowane po upadku PRL wymusiły zmianę ich charakteru. Zamykano przecież huty i kopalnie. Szukano pomysłów na nowe zagospodarowanie ogromnych przestrzeni, często w taki sposób, by nowe inwestycje stały się kołem zamachowym gospodarczego życia miasta.

Ikony tworzą architekci z wizją

Nieraz szukano sposobów, by w miastach pojawiła się wyjątkowa architektura. Działo się tak w przekonaniu, że za jej sprawą uda się przyciągnąć inwestorów, studentów, nowych mieszkańców. Górny Śląsk ma to szczęście, że zawsze budowało się tu śmiało i odważnie. Nigdy nie brakowało tu architektów, którzy potrafili do swojej wizji przekonać inwestorów. Nie brakowało też inwestorów, którzy wiedzieli, że muszą się wyróżnić, jeśli chcą osiągnąć sukces.

Architektura stała się jeszcze jednym narzędziem transformacji regionu. Narzędziem budowy jego tożsamości. Budynek, obiekt, konstrukcja zawsze są w jakiejś przestrzeni: na placu, na ulicy czy nad rzeką. Ale tylko niektóre są tak wyjątkowe, że mówią o charakterze miasta, łączą się z nim i zlewają w tożsamościową całość.

To ikony miast. Znajdziemy je wszędzie. Aby się o tym przekonać, wystarczy w wyszukiwarce grafiki wpisać nazwę swojego miasta. Na zdjęciach będą one: ikony.

Co może być ikoną miasta?

Chcemy poszukać tych najważniejszych, tych, które najlepiej oddają współczesnego ducha miast, które są symbolami naszych czasów i którymi chcemy opowiadać nasze miasta dziś i za wiele lat.

Dlatego na łamach „Wyborczej" będziemy opisywać i szukać współczesnych ikon Katowic, Rybnika, Bielska-Białej, Zabrza i całego województwa śląskiego. Zapraszamy Czytelników do zgłaszania własnych propozycji - piszcie na adres supermiasta@katowice.agora.pl z dopiskiem "Ikony miast i województwa śląskiego". Porozmawiamy także z architektami i ekspertami, a na koniec przeprowadzimy plebiscyt na najciekawszą, a może lepiej najważniejszą ikonę wymienionych miejsc.

Chodzi nam przede wszystkim o budynki, obiekty, konstrukcje (obeliski i pomniki też), które powstały po 1990 r. Od tej zasady są jednak wyjątki. Przecież w naszym regionie wielu starszym obiektom nadano po remontach i przebudowach nowe funkcje i żyją one na nowo. To też dobre wybory.

Ikony miast. Centrum kongresowe, wieża ciśnień i biurowce

Pierwsze propozycje już mamy. W Katowicach współczesną ikoną może być Międzynarodowe Centrum Kongresowe stworzone przez pracownię Jems Architekci, które płynnie łączy się ze Spodkiem i jest miejscem wielu wydarzeń, ale też spektakularną architekturą, która wtapia się w miasto, szanując jego historię.

Widok na dach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, w którym w grudniu odbędzie się szczyt klimatyczny
Widok na dach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, w którym w grudniu odbędzie się szczyt klimatyczny  Fot . Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl

Z kolei województwo śląskie to np. Planetarium Śląskie w Parku Śląskim. To obiekt, który powstał w czasach PRL i jest już zabytkiem. Ale przecież dopiero niedawno województwo śląskie doprowadziło do remontu i przede wszystkim do rozbudowy tego miejsca.

Rybnik. Business Center K1
Rybnik. Business Center K1  Fot. Dominik Gajda / Agencja Wyborcza.pl

Bez wątpienia symbolem wciąż trwającej przemiany Rybnika jest Business Center K1. Kilka lat temu 12-kondygnacyjny biurowiec z lat 70. został gruntownie przebudowany przez prywatnego inwestora. K1 góruje nad centrum miasta i jednocześnie wtapia się w przestrzeń nieba dzięki taflom szkła. Jest siedzibą banku, siłowni i wielu innych firm.

Bielsko-Biała od bardzo dawna słynęło z pięknej architektury, nieprzypadkowo miasto zostało nazwane małym Wiedniem. W ostatnich latach wypiękniało jeszcze bardziej. Wiele z zabytkowych obiektów, przede wszystkim na starówce, zostało odrestaurowanych. W mieście powstają nowe perełki architektoniczne. Ikoną miasta staje się Cavatina Hall.

Bielsko-Biała. Cavatina Hall
Bielsko-Biała. Cavatina Hall  Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

To wielofunkcyjny, futurystyczny kompleks wzniesiony w centrum miasta pomiędzy ulicami Sempołowskiej i Dworkową. Kompleks łączy funkcję biurową z kulturalną - od ponad roku można już korzystać z nowoczesnej, oryginalnie zaprojektowanej sali koncertowej, mogącej pomieścić około tysiąca osób.

Zabrze. Carboneum - multimedialne muzeum węgla
Zabrze. Carboneum - multimedialne muzeum węgla  Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

W Zabrzu znów zachwyca wzniesiona w 1909 r. wieża ciśnień, która została zaadaptowana na Carboneum - multimedialne muzeum węgla, tego wykorzystywanego nie tylko w energetyce, ale też w medycynie i nowoczesnych technologiach. Postawiona obok starej wieży konstrukcja ze szkła i metalu sprawiła, że obiekt urzeka świeżością.

Supermiasta 2023
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  To właśnie na takich przykładach każdy laik zachwycony Śląskiem może zobaczyć i podziwiać jak można, jeśli się tylko chce i są ku temu możliwości, ludzie zdolni ludzie pasją łączą przeszłość z teraźniejszością wzbogacając oblicze Śląskiej Ziemi.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  "Na Górnym Śląsku przemianę miast widać szczególnie wyraźnie. Z jednej strony to skupisko miast"
  Górny Śląsk to nie jest żadne skupisko miast. W jego centralnej, zachodniej oraz południowej części, a więc na większości obszaru, występują w większości tereny wiejskie.
  już oceniałe(a)ś
  3
  3
  Bez jaj! Przecież Cavatina Hall to gniot jakich mało. Salka przyklejona do biurowca, a że źle wyglądało to dokleili jeszcze szklanego ślimaka o wątpliwej estetyce, nie mówiąc o funkcji.
  Tak więc Panie Redaktorze, pisząc o "perełkach" bądźmy ostrożni, proszę
  już oceniałe(a)ś
  1
  3