Choinka Darczyńców to świąteczna akcja "Gazety Wyborczej", w której firmy i instytucje wykupują ozdoby na bożonarodzeniowym drzewku. Jak co roku dochód z akcji wesprze Dom Kulejących Aniołów z Piasku pod Pszczyną.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dom Kulejących Aniołów jest domem dziennego pobytu dla upośledzonych intelektualnie dorosłych dzieci. Zbudowali go wspólnymi siłami ich rodzice, którzy od burmistrza Pszczyny dostali tylko działkę. Fundusze na całą resztę wyprosili u darczyńców i zarobili, sprzedając swoje rękodzieło, wypieki, zbierając surowce wtórne i organizując charytatywne koncerty. 

Dom udało się oddać do użytku w 2017 roku, a jego podopieczni mają w nim zapewnione wsparcie lekarzy, rehabilitantów, psychologów, ale też mogą spędzać razem czas na zajęciach arteterapeutycznych, wspólnym muzykowaniu, słuchaniu poezji, pieczeniu ciastek czy robieniu przetworów na zimę. W zeszłym roku udało się wprowadzić wielkie udogodnienie dla rodziców - opiekę wytchnieniową. Raz na dwa tygodnie podopieczni Domu Kulejących Aniołów mogą w nim nocować, a ich rodzice mają czas, by odetchnąć, załatwić swoje sprawy, spotkać się ze znajomymi albo odespać.

Wystarczy kupić bombkę, żeby pomóc

Kiedy dzwonimy do Krystyny Fuławki, inicjatorki budowy Domu Kulejących Aniołów i mamy 44-letniego Maćka, który oprócz upośledzenia umysłowego cierpi na autyzm i padaczkę, kobieta właśnie lepi pierogi na kiermasz. 

- Mam 12 kilogramów mąki, chcemy ulepić tysiąc pierogów. Obiecałam, że osobiście zrobię co najmniej dwieście - mówi.  

Wyciera jednak ręce i znajduje chwilę na rozmowę o aktualnych potrzebach Aniołów. 

- Jest ich bardzo dużo, bo jak wszystkich w Polsce zaskoczyły nas podwyżki cen prądu i gazu. Tymczasem marzyliśmy o rozbudowie naszego domu, bo prawie trzydzieści rodzin oczekuje w kolejce do przyjęcia. Nie ma tygodnia, żeby jacyś rodzice nie przychodzili, niemal błagając, żeby przyjąć ich dziecko choć na jeden dzień. Mamy już plan budowy i kosztorys. Przystępowaliśmy do konkursów, licząc, że dostaniemy jakiś grosz, ale się udało - opowiada pani Krystyna, przewodnicząca zarządu pszczyńskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.  

Mamy nadzieję, że uczestnicy naszej akcji dopiszą i wspólnie pomożemy Aniołom. Choinka z ozdobami, oznaczonymi logo lub nazwą darczyńców, opublikowana zostanie w piątkowym wydaniu "Gazety Wyborczej" w Katowicach 23 grudnia oraz dostępna będzie codziennie na stronach serwisów lokalnych: katowice.wyborcza.pl, sosnowiec.wyborcza.pl, bielskobiala.wyborcza.pl, rybnik.wyborcza.pl. Żeby pomóc, wystarczy kupić ozdobę. Darczyńcy mogą zgłaszać się do 19 grudnia. Informacje dla chcących wziąć udział w akcji i pragnących pomóc: patrycja.orzel@katowice.agora.pl lub telefonicznie 507 094 972. 

Choinkę Darczyńców można zobaczyć tutaj>>>

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  No... wszystko grało dopóki dopóty nie przyszedł PiS, przeżarł wszystko, resztę rozkradł i teraz tylko trzeba zgasić światło i zdychać przeklinając mordę szczerbatego śmierdziela z Żoliborza. Chcieliście, to macie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0