Artysta, sportowiec, a może lekarz? O tym, kto zasługuje na tytuł Zabrzanina Stulecia, zdecyduje plebiscyt. Na Wasze głosy czekamy do 17 czerwca.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Plebiscyt na Zabrzanina Stulecia zorganizowała redakcja "Gazety Wyborczej" z okazji 100. rocznicy uzyskania przez Zabrze praw miejskich.

Najpierw w internetowym głosowaniu nasi czytelnicy wybierali osobę, która ich zdaniem zrobiła najwięcej dla Zabrza. Spośród 50 kandydatów wyłonili w ten sposób finałową dwunastkę z największą liczbą głosów.

Piłkarze, lekarze, artyści. Kto zdobędzie tytuł Zabrzanina Stulecia

W tej finałowej dwunastce znaleźli się piłkarze Ernest Pohl (do dziś nikt nie strzelił tak wielu goli co on w polskiej ekstraklasie), Włodzimierz Lubański (debiutował w narodowej reprezentacji i Górniku jako szesnastolatek, a u szczytu kariery w meczu z Anglią na Stadionie Śląskim odniósł kontuzję, która uniemożliwiła mu na długo grę) i Stanisław Oślizło (wieloletni kapitan jedenastki z ulicy Roosevelta, który elegancją oraz kulturą emanował zarówno na boisku, jak i poza nim).

W Zabrzu szczycącym się, że jest miastem medycyny, w finałowej grupie plebiscytu znaleźli się również trzej lekarze: Zbigniew Religa , najsławniejszy w Polsce kardiochirurg, Franciszek Kokot , naukowiec, z dorobku którego korzystała nawet NASA, oraz Zygfryd Wawrzynek , jeden z najlepszych specjalistów od radiologii i wychowawca kilku pokoleń radiologów.

Uczestnicy plebiscytu docenili również Małgorzatę Mańkę-Szulik , prezydent Zabrza od 2006 roku. Znalazła się w finałowej dwunastce jako jedyna reprezentantka świata polityki i samorządu.

Nie zabrakło również przedstawicieli świata kultury - w w finałowym gronie znaleźli się twórca chóru Resonans con tutti Norbert Kroczek , twórca ekslibrisów Kazimierz Szołtysek , architekt Dominikus Böhm (to on zaprojektował niezwykły kościół św. Józefa), pianista Krystian Zimerman (zwycięzca IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, który zaczynał edukację w zabrzańskiej szkole muzycznej) oraz Janosch, czyli Horst Eckert , pisarz rodem z familoka przy Piekarskiej.

Głosowanie na stronie katowice.wyborcza.pl zakończy się 17 czerwca, a 24 czerwca ogłosimy, kto zdobył tytuł zabrzanina stulecia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat