Bucza to partnerskie miasto Pszczyny. Ludzie są wstrząśnięci tym, co spotkało mieszkańców ukraińskiego miasta, i chcą pomóc.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– W ostatnich dniach otrzymałem wiele telefonów od mieszkańców z zapytaniem, czy w Pszczynie będzie prowadzona pomoc dla naszych przyjaciół z Ukrainy. Skontaktowaliśmy się z przedstawicielami Buczy, tak aby obecnie wysłać najpotrzebniejsze produkty. W pomoc włączają się mieszkańcy i samorząd partnerskiego miasta z Bergisch Gladbach, harcerze oraz Pszczyńskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców. Dziękuję wszystkim za poświęcenie, a także ogromne zaangażowanie – mówi burmistrz Dariusz Skrobol. 

Zbiórka odbędzie się 9 kwietnia (w godz. 11–15) oraz w dniach 11–13 kwietnia (w godz. 13–17) w budynku przy ul. Bogedaina 16a. Zebrane rzeczy pojadą do Ukrainy w konwoju humanitarnym

Lista potrzebnych produktów

* Potrzeby mieszkańców: generatory diesel 5–10 kW, generatory diesel 10–25 kW, przedłużacze zewnętrzne, lampy, latarnie (najlepiej z możliwością ładowania baterii), lampy czołówki, świece, zapalniczki, zapalarki, kuchenki turystyczne + butle gazowe turystyczne.

* Sprzęt i artykuły medyczne: środki przeciwbólowe, bandaże i plastry, środki odkażające na rany, opaski uciskowe, plastry nieprzepuszczające.

* Produkty żywnościowe (o długiej dacie przydatności lub posiłki do szybkiego przygotowania): mleko o długim terminie przydatności, puszki: mięso, ryby, warzywa, olej słonecznikowy, ryż, kasze, płatki śniadaniowe, makarony, zupy, sosy instant, batony energetyczne, biszkopty i herbatniki, suchary, suszone owoce, orzechy, żywność liofilizowana, przetwory i pakowane półprodukty.

* Produkty dla dzieci: pieluszki (najwięcej rozmiarów 3 i 5), mleko dla niemowląt, posiłki w słoiczkach, mleko w proszku, mokre chusteczki, butelki na pokarm, smoczki, termosy, dziecięce ubranka i buty (wiosenne).

* Inne potrzeby: ciepłe koce, poduszki, pościel, produkty higieny osobistej (szczoteczki i pasty do zębów, mydła, mokre chusteczki, szampony, żele), papier toaletowy i ręczniki papierowe, produkty do higieny intymnej, pieluchy dla dorosłych.

* Sprzęt i artykuły dla obrony terytorialnej: baterie i powerbanki, ładowarki, śpiwory i karimaty, lampy akumulatorowe, czołówki, ochraniacze na kolana i łokcie, lampy gazowe, artykuły do tamowania krwi, okulary taktyczne, płyny alkoholowe do ogrzewaczy, koce, bielizna termiczna, bielizna i skarpety, odzież polarowa.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem