"My zostajemy, rząd wychodzi" - pod takim hasłem odbędą się niedzielne protesty przeciwko wyrokowi kontrolowanego przez PiS Trybunału Konstytucyjnego. W województwie śląskim manifestacje broniące obecności Polski w Unii Europejskiej odbędą się w sześciu miastach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Czwartkowe oświadczenie władzy wypowiedziane przez Julię Przyłębską, że nie zamierza przestrzegać prawa Unii Europejskiej, usuwa nas praktycznie z tej Unii. Niweczy całą polską drogę od PRL na Zachód. Wciska nas w obszar bezprawia i izolacji – alarmuje Barbara Zygmańska, członkini zarządu Regionu Śląskiego Komitetu Obrony Demokracji. 

Chodzi o wyrok kontrolowanego przez Prawo i Sprawiedliwość Trybunału Konstytucyjnego dotyczący traktatu o UE (TUE), który jest podstawą Unii. Jego przepisy zaskarżył premier Mateusz Morawiecki, nie zgadzając się z ich interpretacją przez Trybunał Sprawiedliwości UE w wyrokach dotyczących sądownictwa. W czwartek Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej zdecydował, że przepisy traktatu o TUE są niezgodne z polską konstytucją.  

Manifestacje w sześciu miastach 

Dlatego członkowie KOD apelują, by w niedzielę po południu wyjść na ulice z flagami Polski i Unii Europejskiej, w koszulkach z napisem „Konstytucja", protestując przeciw działaniom władzy zmierzającym do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej.  

Manifestacje odbędą się w całym kraju. W województwie śląskim zaplanowano je na godz. 16 na rynku w Katowicach, od strony Skarbka, i na II Alei NMP 24 w Częstochowie. Z kolei o godz. 18 manifestacje odbędą się na pl. Chrobrego w Bielsku-Białej oraz na rynkach w Mikołowie, Tarnowskich Górach i Rybniku. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  PiS jebać i się nie bać!
  @zemanco
  Dobre!
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  Jo tego nie s3imia! Wykopią nos ze UE...
  już oceniałe(a)ś
  2
  1