Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W sierpniu na ul. Mickiewicza w centrum Katowic doszło do bójki. Grupa osób weszła też na ulicę, wtedy kierowca miejskiego autobusu wjechał w tłum. Pod kołami zginęła młoda kobieta. Kierowca został aresztowany. Wcześniej w centrum Katowic dochodziło do pobić i awantur.

Prezydent Katowic Marcin Krupa ogłosił pakiet działań „Bezpieczne Śródmieście". Składa się on z czterech filarów.

Prezydent Katowic zapowiada nowe kamery i patrole

Pierwszy to większa liczba patroli policji. Miasto wykupuje co roku (za ok. 200 tys. zł) dodatkowe tzw. ponadnormatywne patrole. – Już można je zobaczyć na ulicach naszego miasta, pojawiły się również patrole konne – mówił prezydent Krupa.

Dodał, że takie działanie przynosi efekty. W 2018 roku w Katowicach odnotowano 3255 przestępstw rozbójniczych, a w 2020 roku było ich o 250 mniej.

Marcin Krupa zapowiedział też zatrudnienie 20 nowych strażników miejskich, dodatkowo w straży miejskiej pracę mają znaleźć cztery osoby na stanowiskach cywilnych, tak by taka sama liczba strażników mogła dołączyć do patroli. Dodatkowo patrolujący mają dostać 300 zł brutto dodatku.

Katowice zainwestują w bezpieczeństwo 3 mln zł

Trzeci filar dotyczy próby poprawy działania monitoringu miejskiego. W centrum ma być zamontowanych dwadzieścia nowych kamer, zatrudnionych ma być dodatkowo pięciu operatorów monitoringu, jeden operator ma się zajmować wyłącznie centrum Katowic i być w stałym kontakcie z patrolami w tej okolicy. Koszty zmian w straży miejskiej to ok. 3 mln zł

Czwarty filar dotyczy lepszej współpracy z mieszkańcami. Prezydent zapowiada nowe badanie dotyczące poczucia bezpieczeństwa wśród katowiczan, zmapowanie ich obaw i uwag. Całość ma uzupełnić cykl spotkań policji z radami dzielnic oraz akcja edukacyjna.

Miasta Idei. Bezpieczne Katowice

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Miasta Idei. Tym razem zajmiemy się właśnie bezpieczeństwem w centrum Katowic. Co takiego się tu dzieje, że wiele osób nie czuje się tu bezpiecznie?

Co jest źródłem problemów? Jak im zaradzić? Jakie oczekiwania mieszkańcy mają wobec miasta, policji i straży miejskiej, a co mogą zrobić sami?

Odpowiedzi poszukamy na warsztatach. Spotkamy się 20 września o godz. 16 w Galerii Teatru Korez. Zapisy jak zawsze, mailem: przemyslaw.jedlecki@agora.pl.

Po warsztatach o godz. 17.45 odbędzie się debata. Naszymi gośćmi będą: Maciej Stachura, sekretarz miasta, prof. Jadwiga Stawnicka, która zajmuje się badaniem bezpieczeństwa w Katowicach, dr Paulina Polko z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz mł. insp. Artur Orman, zastępca komendanta policji w Katowicach.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.