Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dziś DK94 to ruchliwa trasa przebiegająca przez ścisłe centrum miasta.

Ruch samochodowy wiele lat temu ustalono w Bytomiu tak, że ciasnymi, często jednokierunkowymi ulicami kierowcy okrążają centrum z jednej albo z drugiej strony. W efekcie część miejskich ulic jest wiecznie zatłoczona, mieszkańcy skarżą się na hałas, jest też niebezpiecznie. Normą jest też przekraczanie przez kierowców dozwolonej prędkości. Rekordzista jechał przez centrum miasta prawie 130 km na godz.

Stąd pomysł, by uspokoić w centrum Bytomia ruch i wypchnąć z niego DK94 na obwodnicę miasta. Wniosek w tej sprawie trafi do GDDKiA wkrótce.

O tym, dlaczego warto kameralizować ruch w centrum miasta, będziemy rozmawiać podczas kolejnego spotkania z cyklu Miasta Idei.

Miasta Idei w Bytomiu

Spotkanie organizujemy we wtorek, 24 sierpnia.

Rozpoczniemy je o godz. 16.30 w Centrum Integracji Społecznej (ul. Karola Miarki 10) od warsztatów z mieszkańcami, które poświęcimy tematyce dalszych zmian w centrum Bytomia. Aby wziąć w nich udział, trzeba się zapisać (e-mail: przemyslaw.jedlecki@agora.pl, liczba miejsc jest ograniczona do 15, liczy się kolejność zgłoszeń).

Po warsztatach, o godz. 18.15, odbędzie się debata ekspercka na temat zmian dotyczących poruszania się w miastach. Naszymi gośćmi będą: Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia, Magdalena Mike z Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej, Paweł Jaworski, urbanista, oraz Marcin Domański z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Uwaga! Osoby zainteresowane udziałem w konferencji w Centrum Integracji Społecznej prosimy o zapisy pod adresem: miastaidei@katowice.agora.pl. Ze względu na obostrzenia sanitarne możemy zaprosić tylko 10 osób.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.