Jak kształtowała się geologiczna historia Górnego Śląska? Jakie minerały można znaleźć w bytomskich i tarnogórskich kopalniach? Dlaczego płoną hałdy? Jakie dinozaury żyły na terytorium Polski? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas piątkowych Spotkań z Geologią.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Organizatorem Spotkań z Geologią jest Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. Impreza odbędzie się wyłącznie w formule online.

– Wydarzenie ma charakter popularnonaukowy i jest skierowane do szerokiego grona odbiorców, zarówno młodzieży szkolnej, jak i dorosłych, a dzięki formule online ma zasięg ogólnopolski – mówi dr Rafał Warchuski z Wydziału Nauk Przyrodniczych, koordynator przedsięwzięcia. 

Spotkania z Geologią o minerałach i rafach 

W programie Spotkań z Geologią zaplanowano popularnonaukowe wykłady i reportaże, z których będzie można się dowiedzieć m.in., jak powstały rafy koralowe, czym się zajmują geolodzy, jak wygląda odkrywanie nowych minerałów i procedura ich zatwierdzania. Naukowcy zaproszą uczestników w podróże bliskie – po Śląsku i dalekie – do Doliny Wulkanów w Andach Środkowych czy do Izraela. Można będzie odbyć podróż w przeszłość – o miliardy lat. Będzie również mowa o narzędziach pracy geologa: mikroskopach elektronowych, pirometrach czy promieniowaniu Roentgena.  

W Spotkaniach z Geologią będzie można uczestniczyć 25 czerwca od godz. 15.30, oglądając transmisję na żywo pod adresem us.edu.pl/event/online-spotkania-z-geologia lub na profilu facebookowym Uniwersytetu Śląskiego. Wystąpienia będą tłumaczone symultanicznie na język migowy. 

Koordynatorami Spotkań z Geologią są: dr Rafał Warchuski, dr Marta Chmielewska oraz prof. Agata Daszkowska-Golec, prodziekan ds. promocji badań i umiędzynarodowienia Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ. Patronem Spotkań z Geologią jest "Gazeta Wyborcza". 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "O dinozaurach, które żyły w Polsce". Wow - Wielka Lechia wysiada przy tym wiekopomnym odkryciu!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0