Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z danych Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wynika, że w 2020 roku na drogach województwa śląskiego doszło do 50 tysięcy wypadków i kolizji. To o 11 tysięcy zdarzeń mniej niż w 2019 r. oraz 8 tysięcy mniej niż w 2018 r.

Pod Gliwicami zginęło 9 osób

Do najtragiczniejszego wypadku doszło w sierpniu 2020 na DK 88 w Kleszczowie koło Gliwic. Podczas ulewy jadący w stronę Wrocławia renault trafic przewrócił się, po czym sunąc po jezdni, znalazł się na przeciwległym pasie ruchu. Na leżącego busa najechał jadący do Rudy Śląskiej autokar. Autobusem jechało 49 pracowników firmy ochroniarskiej, którzy wracali z zabezpieczenia meczu we Wrocławiu. Siła uderzenia była ogromna. Dach renault został sprasowany przez autokar. Wypadku nie przeżył nikt z 9 osób podróżujących renault trafic.

Okazało się, że wypadek sprokurował kierowca auta osobowego, które wyprzedzało autobus i przez dłuższą chwilę jechało na wprost renault. Kierowca renault broniąc się przed czołowym zderzeniem, próbował zjechać na pobocze, a następnie, wracając na jezdnię, stracił panowanie nad pojazdem.

Trzy osoby zginęły w wypadku na trasie S1 prowadzącej do lotniska w Pyrzowicach. Kierowca opla corsy stracił tam panowanie nad pojazdem i czołowo zderzył się ze skodą superb. Zginęli dwaj mężczyźni jadący oplem i pasażerka skody.

Mniej ofiar śmiertelnych wypadków

- Brawura, nadmierna prędkość i wymuszanie pierwszeństwa przejazdu to najczęstsze przyczyny wypadków - podkreślają oficerowie śląskiej drogówki.

W 2020 roku w tragicznych zdarzeniach na drogach województwa śląskiego zginęło 186 osób. To o 13 mniej niż  w 2019 r. i o 34 mniej niż w 2018 r. Policjantów niepokoi jednak fakt, że wzrosła liczba wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych oraz rowerzystów.  

W 2020 r. na Śląsku, w Zagłębiu i na Podbeskidziu zginęło 67 pieszych. Dla porównania w 2019 r. „tylko” 60. Rowerzystów zginęło w 2020 roku 18, o dwóch więcej niż w 2019 r.

- Prawie połowa ofiar śmiertelnych wypadków to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. To nam wszystkim musi dać do myślenia - mówią policjanci z drogówki.

W związku z opadami śniegu mundurowi apelują do kierowców o rozwagę i dostosowanie prędkości do panujących warunków.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.