Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do tragedii doszło w środę rano na DK78 w Radlinie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że jadący peugeotem 54-latek potrącił przechodzącego przez jezdnię 50-latka. Poszkodowany trafił do szpitala, gdzie mimo udzielonej mu pomocy zmarł.

- Zdarzenie miało miejsce w okolicach przejścia dla pieszych. Musimy drobiazgowo wyjaśnić jego przebieg - mówią policjanci i apelują do kierowców oraz pieszych o rozwagę.

W 2020 r. w województwie śląskim zginęło 60 pieszych

Policjanci z drogówki podkreślają, że w 2020 r. w województwie śląskim spadła liczba wypadków z udziałem pieszych. Niepokojące jest jednak to, że wzrosła za to liczba ofiar. W sumie na drogach województwa śląskiego zginęło aż 60 pieszych, o 11 więcej niż w 2019 r. 24 osoby zginęły w rejonie przejść dla pieszych.

Najwięcej wypadków z udziałem pieszych było w Rybniku - 22. W Rudzie Śląskiej doszło do 21 takich zdarzeń, w Tychach - 20, w Będzinie - 20, Zawierciu - 13, a w Mikołowie - 13. Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem pieszych jest nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu. - W tym roku doszło do 270 takich zdarzeń - podkreślają policjanci ze śląskiej drogówki.

Najwięcej ofiar miało więcej niż 50 lat

W 70 przypadkach do wypadków doszło z winy pieszych, którzy przechodzili przez drogę w niedozwolonym miejscu. Większość ofiar śmiertelnych wypadków miała powyżej 50 lat. - To najbardziej zagrożona grupa wśród pieszych - mówią mundurowi.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.