Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to coroczna kampania organizowana przez Komisję Europejską, trwająca już od ponad 15 lat. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem wzrostu emisji dwutlenku węgla, a także zatorów komunikacyjnych, które w zdecydowany sposób wpływają na pogorszenie stanu środowiska. Chodzi o to, aby zachęcić jak największą liczbę osób do korzystania z alternatywnych możliwości przemieszczania się, m.in. przy wykorzystaniu transportu publicznego, a także o tworzenie miast bardziej przyjaznych mieszkańcom. To przede wszystkim czas, w którym podejmuje się liczne dyskusje na temat różnych aspektów mobilności, jakości powietrza oraz promocji komunikacji miejskiej. 

22 września Miasta Idei o komunikacji

Wtorek 22 września będzie ostatnim dniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji każdy zainteresowany będzie mógł w tym dniu bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej ZTM. Wystarczy podczas kontroli biletów okazać ważny dowód rejestracyjny. 

Zapraszamy też na spotkanie z cyklu Miasta Idei, podczas którego będziemy rozmawiać o tym, jak poruszamy się po miastach metropolii.

Zaczniemy od warsztatów, które rozpoczną się o godz. 16 w Zagłębiowskiej Mediatece przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu.

Z naszymi gośćmi będziemy rozmawiać o tym, co decyduje o tym, jaki wybieramy sposób dotarcia do pracy. Co nami kieruje? Czy zastanawiamy się, czy jechać rowerem albo tramwajem? Co przeważa, gdy wybieramy samochód, a co, gdy wsiadamy do autobusu? A może po prostu odruchowo wybieramy własne cztery kółka i w ogóle nie przeżywamy takich rozterek? No i co może pomóc podjąć decyzję, by poruszać się częściej w sposób zrównoważony?

Uwaga! Liczba uczestników warsztatów jest ograniczona do 15 osób. Zapisy przyjmujemy mailowo (przemyslaw.jedlecki@agora.pl), decyduje kolejność zgłoszeń. Spotkanie odbędzie się przy zachowaniu wszelkich rygorów i wytycznych dotyczących ograniczania ryzyka zakażenia koronawirusem.

Po warsztatach, o godz. 17.30 odbędzie się debata na temat przyszłości komunikacji w miastach metropolii. Wezmą w niej udział: Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Marcin Krupa, prezydent Katowic, Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, Mariusz Śpiewok, wiceprezydent Gliwic, oraz Jakub Stęchły ze stowarzyszenia Pro Silesia.

Debata ma charakter otwarty.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.