Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Lokale w całym kraju będą otwarte od godz. 7 do 21. Każdy z nas będzie mógł zagłosować na jednego z dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze zdobyli najwięcej głosów: Andrzeja Dudę lub Rafała Trzaskowskiego.

Wybory prezydenckie 2020. Gdzie głosować w Katowicach

Jeśli w pierwszej turze oddałeś głos w swojej miejscowości, to już wiesz, gdzie pójść na wybory w drugiej turze. Jeśli wybierasz się dopiero na drugą turę, bo w pierwszej nie wziąłeś udziału, przypomnij sobie, gdzie głosowałeś w poprzednich wyborach. Najpewniej będzie to znów to samo miejsce.

Jeśli dopisałeś się gdzieś do spisu wyborców, to możesz oddać głos właśnie tam.

Zasady bezpieczeństwa

Ze względu na epidemię koronawirusa obowiązują zasady bezpieczeństwa. W lokalu wyborczym każda osoba musi mieć maseczkę, która zakryje usta i nos. Przy wejściu można też będzie przemyć dłonie płynem dezynfekującym (zapewnia go komisja). Długopisy będą systematycznie dezynfekowane przez członków komisji, ale lepiej zabrać ze sobą własny. Po okazaniu dowodu tożsamości zostaniemy poproszeni o uchylenie na chwilę maski, żeby można było potwierdzić naszą tożsamość.

W lokalach wyborczych należy zachować odpowiedni odstęp od innych osób. Członkowie komisji będą pilnowali, by przebywało tam jednocześnie nie więcej niż jeden wyborca na 4 metry kwadratowe (poza członkami komisji, mężami zaufania i obserwatorami). Przed niektórymi lokalami mogą się tworzyć kolejki. PKW zapewnia, że każdy, kto dotrze do lokalu przed godz. 21, będzie mógł oddać głos.

Tylko jeden krzyżyk

Ważna informacja - kto zdecydował się na głosowanie korespondencyjne, a nie zdążył wrzucić pakietu do skrzynki pocztowej (termin minął w piątek), może przynieść pakiet do lokalu. Nie należy jednak wrzucać pakietu do urny - trzeba go przekazać członkom komisji wyborczej.

Po otrzymaniu karty do głosowania (odbiór obowiązkowo należy potwierdzić własnoręcznym podpisem w spisie wyborców przy swoim nazwisku) możemy oddać swój głos. Stawiamy krzyżyk tylko przy jednym, wybranym przez nas kandydacie! Jeśli postawimy więcej niż jeden krzyżyk, nasz głos będzie nieważny. Podobnie gdy nie wskażemy żadnego kandydata.

Informacje o frekwencji (prawdopodobnie po godz. 12 oraz 17, jak w trakcie pierwszej tury) będzie podawała Państwowa Komisja Wyborcza.

Wyniki wyborów prezydenckich

Zaraz po zamknięciu lokali wyborczych zostaną podane wyniki sondażu exit poll, realizowanego przez pracownię Ipsos dla TVN, Polsatu i TVP. Wyniki sondażu podamy także na wyborcza.pl. W lokalnych serwisach „Wyborczej” będziemy publikowali wyniki z poszczególnych miast oraz powyborcze komentarze.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.