Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kandydat KO, który jest nowy w tym prezydenckim wyścigu, będzie mógł wystartować w wyborach na prezydenta RP zaplanowanych na 28 czerwca, jeżeli jego kandydatura zostanie zarejestrowana do 10 czerwca (potrzeba 100 tys. podpisów poparcia).

Zbieranie podpisów pod kandydaturą Trzaskowskiego możliwe od 3 czerwca

Takie tempo Platformie Obywatelskiej i jej koalicjantom zafundowało Prawo i Sprawiedliwość. Zbiórka podpisów możliwa jest od 3 czerwca, bo w tym dniu marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła datę prezydenckich wyborów i zarządzenie o wyborach zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw (około godziny 17, po publikacji można zbierać podpisy).

Aby podpisać się na liście poparcia dla Rafała Trzaskowskiego, kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP wystarczy wypełnić specjalną kartę. Będzie ją można znaleźć w piątkowym wydaniu "Wyborczej", jest też do pobrania na stronie www.trzaskowski2020.pl 

Trzeba pamiętać, że poparcia udzielić mogą tylko osoby pełnoletnie. Po wydrukowaniu karty należy czytelnie wypełnić wszystkie rubryki podając: 

· imiona

· nazwiska

· adres zamieszkania (miejscowość, nazwa ulicy, numer domu oraz mieszkania)

· numer PESEL

W Katowicach zbieranie podpisów zostało zainaugurowane w czwartek na placu Szewczyka. Potrwa tu ono także w piątek - w godz. od 10 do 17. Podpisy można też składać w piątek w biurze Komitetu Obrony Demokracji przy ul. Staromiejskiej 6 (w godz. 15-19), biurze PO przy ul. 3 Maja 17/2 (w piątek w godz. 9-17, w sobotę i niedzielę w godz. 14-19) oraz w sobotę i niedzielę w parku Kościuszki i Dolinie Trzech Stawów.

Zbieranie podpisów dla Rafała Trzaskowskiego odbywa się także w innych śląskich i zagłębiowskich miastach. W Rybniku można je składać od czwartku do soboty na Rynku w godz. 10-14, a także przy ul. Wysokiej 15/17 w godz. 10-14.

W Sosnowcu podpisy dla kandydata Koalicji Obywatelskiej są zbierane na Patelni (w czwartek i piątek w godz. 10-18, w sobotę w godz. 10-14)  oraz na Stawikach (niedziela godz. 13-16).

W Arenie Gliwice powstanie punkt drive-podpis

W Gliwicach podpisy można składać w czwartek przy ul. Dworcowej 43 (w godz. od 10 do 19). Z kolei od piątku do niedzieli zbiórka podpisów potrwa na Zwycięstwa 21 (koło Urzędu Miasta), Zwycięstwa 13, na rynku i na skrzyżowaniu Zwycięstwa i Bohaterów Getta Warszawskiego (w godz. od 10 do 15).

- Na zmotoryzowanych i nie tylko czekać będziemy również codziennie w naszym mobilnym punkcie drive-podpis na parkingu hali Arena Gliwice - parking P1, wjazd od ul. Kujawskiej. Można do nas podjechać i ze wszelkimi zasadami obostrzeń epidemiologicznych, w maseczkach, z jednorazowymi długopisami - złożyć podpis lub pobrać kartę, żeby pozbierać je w rodzinie - zachęcają przedstawiciele sztabu Rafała Trzaskowskiego.

W Chorzowie podpisy dla Rafała Trzaskowskiego można składać na ulicy Wolności w czwartek i piątek w godz. 10-18 (na rogu ul. Jagiellońskiej). W Bytomiu na Rynku sztab kandydata KO podpisy będzie zbierał w piątek w godz. 12-16 oraz w sobotę od godz. 11.

Natomiast w Dąbrowie Górniczej punkt zbierania podpisów został utworzony przy ul. 3 Maja 22. Będzie on czynny w czwartek i piątek (w godz. 9-13 oraz 17-19).

W Bielsku-Białej można złożyć podpis na placu Chrobrego. W czwartek jest to możliwe do 17, w piątek od 10.30 do 13 i od 14 do 17, a w sobotę od 9 do 14. W przypadku złej pogody, podpis będzie można złożyć przy ul. Wzgórze 12 w Bielsku-Białej (stolik restauracji Delicato). Sympatycy Rafała Trzaskowskiego mogą złożyć podpisy również na żywieckim Rynku - od czwartku do niedzieli w godz. 9-17.

Podpisy pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego będą też zbierane w Jaworznie. Można je składać w Kociej przy ul. Sienkiewicza (w czwartek i piątek w godz. 10-14 oraz w sobotę w godz. 8-12), a także w Hotelu Brojan przy  ul. Ignacego Paderewskiego 43 (w czwartek i piątek w godz. 15-18). W Tychach na liście poparcia kandydatury kandydata KO można podpisać się przy ul. Bibliotecznej 12 (w godz. 10-20)

Podpisy na kandydata KO zbierane w wielu miastach regionu

W Jastrzębiu-Zdroju podpisy na kandydata KO będą zbierane przy Supersamie na al. J. Piłsudskiego 2 (w czwartek i piątek w godz. 10-17 oraz w sobotę w godz. 9-12) oraz na targowisku przy ul. A. Bożka (w sobotę w godz. 9-12).

W kilku miejscach podpisy mogą składać także mieszkańcy Siemianowic Śląskich. W czwartek, piątek i sobotę punkty zbierania podpisów będą otwarte na targu w Michałkowicach (w godz. 8-12), przed Domem Kultury Chemik na Bytkowie (w godz. 10-18), naprzeciw Szpitala Miejskiego przy ul. 1 Maja 18 (w godz. 10-18) oraz w biurze Superpolisa Ubezpieczenia przy ul. Śląskiej 11 (w godz. 9-16).

W Tarnowskich Górach podpisy pod kandydaturą Trzaskowskiego będą zbierane w Galerii Inny Śląsk przy ul, Miarki 2, a w Pszczynie w sklepie Byfyj Babci Gosi przy ul. Męczenników Oświęcimskich 1 (w piątek w godz. 9-17, a w sobotę w godz. 8-13).

Z kolei w Raciborzu podpisać można się w pasażu handlowym przy ul. Opawskiej 13 (w czwartek i piątek w godz. 10-18), a także na placu Dominikańskim (w sobotę w godz. 8-11)

Podpisy na Rafała Trzaskowskiego zbierane są też ( z uwzględnieniem obecnie obowiązujących obostrzeń sanitarnych) w Przychodni Medycyny Rodzinnej i Specjalistycznej EUROMED przy ul. Parkowej 12 w Zawierciu. Placówka otwarta jest w dni robocze w godz. 8-18.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.