Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pojawiają się też pytania, np. gdzie kupić maseczkę albo baterie do  termometru, który dentysta przyjmuje, czy można wyjść na działkę.

- Są też prośby o pomoc dla chorego sąsiada, dla siebie – bo nie można dodzwonić się do brata w ośrodku opiekuńczym. Pomagamy, jak możemy: sprawdzamy przepisy na stronie rządowej, listę pracujących w czasie epidemii dentystów na stronie NFZ, prosimy przyjaciół o dostarczenie maseczki, wydział polityki społecznej o pomoc dla chorego. Rozmawiamy o wszystkim, bo chcemy pomóc seniorom, którzy w czasie epidemii samotni siedzą w domach - mówi Ewa Kulisz, przewodnicząca Śląskiej Rady ds. Seniorów,

Telefony Wsparcia dla Seniorów są czynne w czterech podregionach województwa śląskiego, siedem dni w tygodniu, od 8 do 15 godzin dziennie. - Janina, Krystyna, Wiesława i Ewa zapraszają codziennie, by porozmawiać, pobyć z drugą osobą w ten niecodzienny sposób - dodaje Kulisz.

Dyżury telefoniczne dla seniorów

Przy Telefonie Wsparcia wspólnie działa Śląska Rada ds. Seniorów, Stowarzyszenie Nasze Osiedle Ścigały, Stowarzyszenie „Kwiat Jesieni”, Fundacja Park Śląski, Społeczny Doradca Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój ds. polityki senioralnej.

Seniorzy mogą dzwonić pod kilka numerów.

Telefony seniorów z całej aglomeracji śląskiej odbierają Janina Piwowarczyk (godz. 9-17), tel. 511 287 927 oraz Ewa Kulisz (godz. 7-9, 17-22), tel. 666 031 514.

Od godz. 9 do 17 Ewa Kulisz czeka też na telefony od mieszkańców Częstochowy, Kłobucka, Myszkowa i okolicznych miejscowości.

Seniorzy z Bielska-Białej, Cieszyna, Żywca i okolicznych miejscowości mogą dzwonić do Wiesławy Mizi (godz. 9-17), tel. 796 459 762.  

Krystyna Jurewicz (godz. 15-22), tel. 501 531 782 czeka na telefony seniorów z Jastrzębia-Zdroju, Raciborza, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Żor i okolicznych miejscowości.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.