Fundusz Prewencyjny PZU powstał kilkanaście lat temu na podstawie umowy zawartej pomiędzy komendą wojewódzką policji w Katowicach a firmą ubezpieczeniową. Jego celem jest wsparcie finansowe policjantów i członków ich rodzin poszkodowanych w efekcie „zdarzenia losowego, ciężkiego zachorowania, trwałej utraty zdrowia w wyniku choroby lub wypadku”. Fundusz może też finansować działania z zakresu profilaktyki zdrowotnej.
Znajdujące się na koncie funduszu pieniądze rozdziela komisja, w skład której wchodzą związkowcy oraz przedstawiciele kierownictwa śląskiej policji. Najczęściej są one wydawane na dofinansowanie rehabilitacji policjantów, którzy nabawili się różnego rodzaju urazów podczas służby.
Po wybuchu pandemii koronawirusa z inicjatywy działaczy zarządów wojewódzkich NSZZ Policjantów i NSZZ Pracowników Policji w Katowicach zdecydowano o przekazaniu z Funduszu Prewencyjnego PZU 400 tys. zł na zakup sprzętu ochronnego dla funkcjonariuszy.
- Ma to maksymalnie ograniczyć możliwość wystąpienia zakażenia wśród policjantów oraz pracowników cywilnych komend - podkreśla Maciej Dziergas, rzecznik prasowy zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Katowicach.
Wydział zaopatrzenia śląskiej policji, korzystając z dodatkowych pieniędzy, kupił kombinezony ochronne, płyny do dezynfekcji, rękawiczki, maseczki jednorazowe, a także pneumatyczny namiot ratowniczy NPS 37 wraz z pełnym wyposażeniem. Służy on do dekontaminacji, może być też wykorzystywany do działań ratowniczych, zabezpieczenia medycznego, a także jako punkt dowódczo-sztabowy. - Kupowany sprzęt jest sukcesywnie rozsyłany do jednostek - mówi Dziergas.
Spośród 12 tys. policjantów tylko u dwóch funkcjonariuszy stwierdzono zakażenie koronawirusem. Jeden z nich - z komendy w Częstochowie - zakaził się po służbie. Drugi - z oddziałów prewencji w Katowicach - podczas przeprowadzanej interwencji. Jego koledzy, którzy razem z nim brali udział w akcji, zostali objęci kwarantanną. - Stan obu zakażonych policjantów jest dobry - podkreśla komenda wojewódzka policji w Katowicach.
W całym regionie na przymusową kwarantannę skierowano kilkudziesięciu mundurowych. Od wtorku mogą ją odbywać w Szkole Policji w Katowicach, która pokrywa koszty wyżywienia przebywających tam mundurowych.
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze