Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu uruchomił specjalną linię telefoniczną dla swoich lekarzy, pielęgniarek i pracowników placówek medycznych. 

Pomoc oferują psycholodzy z oddziału psychiatrii. Każdy może zadzwonić i porozmawiać.

– Najczęściej są to rozmowy o tym, jak oswoić lęk i stres. Lekarze boją się o rodziny, o pacjentów, o siebie – mówi dr Wojciech Sołtys, kierownik oddziału psychiatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu.

Lekarze w czasach koronawirusa: frustracja, złość, obwinianie

Doktor Sołtys podkreśla, że przez koronawirusa lekarze pracują pod silną presją.

– W silnym stresie psychika potrafi działać przeciw nam. Kiedy wydaje nam się, że znaleźliśmy się w sytuacji bez wyjścia, podświadomie sięgamy po najprostsze mechanizmy obronne, jak obwinianie, racjonalizacja albo przypisywanie innym własnej frustracji i złości – mówi dr Sołtys. 

Jeszcze w lutym koronawirus był przedmiotem żartów, a telewizyjne relacje z Chin o tej epidemii komentowano z przymrużeniem oka, że to przecież zwykła grypa.

– Teraz pandemia rodzi w nas poczucie zamętu, straty, frustracji i wściekłości. Im szybciej przepracujemy te uczucia, tym szybciej zaadaptujemy się do działania w tej codzienności – mówi Wojciech Sołtys.

Lekarze: przemęczeni i przestraszeni

Zapewnia, że dotyczy to również lekarzy oraz innych pracowników służby zdrowia. 

Z telefonów od lekarzy wynika, że wielu jest przemęczonych i przestraszonych. Powody? Brakuje środków ochrony osobistej, a pacjenci się nie przyznają, że mogą być zakażeni.

Na szczęście – jak zwraca uwagę dr Sołtys – środki ochrony stają się coraz bardziej dostępne i nie lekceważy się już procedur bezpieczeństwa.

– Coraz bardziej rozumiemy powagę sytuacji, ucząc się w niej działać. Co się dzieje w jednej głowie, odbija się w działaniu powszechnym. Jeśli nie chcemy, by dalej rządziły nami zamęt, pretensje, złość i strach – mówi dr Sołtys.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.