Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z aktualizowanych co kilka-kilkanaście godzin danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że do 4 kwietnia w województwie śląskim zmarły 22 osoby. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach podaje, że były to 23 osoby. Potwierdzają to też nasze wyliczenia. Ani Ministerstwo Zdrowia, ani WSSE nie publikuje bliższych danych o ofiarach koronawirusa. Przy większości z nich zaznaczono jedynie, że mieli choroby współistniejące. Oto, co wynika z podawanych przez nas informacji.

83-letni mieszkaniec Szczyrku pierwszą ofiarą koronawirusa w województwie śląskim

Pierwszą ofiarą koronawirusa w województwie śląskim był 83-letni mieszkaniec Szczyrku. Zmarł 23 marca w szpitalu w Tychach. Prawdopodobnie zakaził się od turystów z Holandii, którzy przebywali w pensjonacie prowadzonym przez jego rodzinę. 

Druga ofiara koronawirusa w województwie śląskim to zmarły 24 marca w szpitalu w Cieszynie 71-letni mieszkaniec Ustronia. Prawdopodobnie zakaził się od osoby, która wróciła z zagranicy. 

W niedzielę 29 marca zmarło trzech kolejnych mieszkańców województwa śląskiego. Trzecią ofiarą koronawirusa był 75-letni mężczyzna w szpitalu w Bytomiu, czwartą - 82-letni mieszkaniec gminy Sośnicowice, który zmarł w szpitalu w Raciborzu, a piątą - 72-letni mieszkaniec gminy Bestwina, który zmarł w szpitalu w Tychach. Ten ostatni zakaził się prawdopodobnie od jednego ze swoich bliskich, który dopiero co przyjechał z zagranicy.  

Nazajutrz - w poniedziałek 30 marca - z powodu koronawirusa zmarły dwie kolejne osoby, obie w szpitalu w Tychach. 83-letnia mieszkanka Zabrza została przywieziona do szpitala 25 marca w ciężkim stanie. Zakaziła się prawdopodobnie od kogoś ze swoich bliskich. 73-letnia mieszkanka Mysłowic początkowo miała objawy typowe dla zwyczajnej grypy. Zgłosiła się do lekarza z powodu nasilających się duszności. Zmarła kilkanaście godzin po przywiezieniu do szpitala. 

W tym samym szpitalu w Tychach zmarła 31 marca 70-letnia mieszkanka gminy Woźniki, ósma ofiara koronawirusa w województwie śląskim. Do Tychów przywieziono ją ze szpitala w Blachowni, gdzie znalazła się z powodu ostrej niewydolności oddechowej.  

Najmłodsza ofiara koronawirusa w województwie śląskim miała 51 lat

W szpitalu w Tychach zmarło również pięć kolejnych osób. Najpierw 1 kwietnia 68-letni mieszkaniec Częstochowy. W tyskim szpitalu przebywał od 22 marca. Tego samego dnia zmarł tam 51-letni mieszkaniec powiatu myszkowskiego. To najmłodsza dotąd ofiara śmiertelna koronawirusa w województwie śląskim. Nie ustalono źródła zakażenia, ale mężczyzna miał typowe objawy koronawirusa: wysoką gorączkę i duszności.  

2 kwietnia w tym samym szpitalu zmarli 59-letni mieszkaniec gminy Herby, 64-letnia pielęgniarka z Rudy Śląskiej raz 80-letnia mieszkanka Bytomia. 

Najwięcej jak dotąd osób zmarło w województwie śląskim 3 kwietnia. Najpierw w szpitalu w Tychach 76-letni mieszkaniec Tarnowskich Gór, a w szpitalu w Raciborzu 87-letnia mieszkanka Bytomia. Wieczorem w szpitalu w Tychach zmarł 67-letni mężczyzna, a w szpitalu w Bytomiu 89-letnia kobieta. To najstarsza ofiara koronawirusa w województwie śląskim. 

W sobotę 4 kwietnia Ministerstwo Zdrowia podało wiadomość o zgonie sześciu kolejnych osób. Rano zmarły 88-letnia kobieta w szpitalu w Raciborzu oraz 67-letnia w szpitalu w Częstochowie. Po południu 75-letnia kobieta i 70-letni mężczyzna w szpitalu w Raciborzu,  85-letnia kobieta w szpitalu w Bielsku-Białej oraz 59-letni mężczyzna w szpitalu w Bytomiu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.