Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W placówkach, zarówno publicznych, jak i niepublicznych, od 12 marca nie ma zajęć. Marcin Krupa, prezydent Katowic, podjął decyzję, że w Katowicach wypłacona zostanie pełna kwota dla żłobków niepublicznych.

Katowice przeliczą opłaty pobierane od rodziców

- Podjąłem decyzję o wypłacie dotacji w pełnej wysokości za okres, w którym żłobki pozostają zamknięte. Zwracam się też z apelem do właścicieli żłobków niepublicznych o obniżenie do minimum opłat stałych pobieranych od rodziców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Według danych Unii Metropolii Polskich Katowice, jako jedno z kilku miast wojewódzkich, dotują pobyt dzieci w żłobkach niepublicznych. Miasto udziela dotacji żłobkom niepublicznym w wysokości 600 zł miesięcznie na jedno dziecko. W 31 żłobkach niepublicznych jest łącznie 1267 miejsc, które są dofinansowywane z budżetu miasta – w tej chwili z tej formy korzystają 1144 osoby, to jest to ok. 686 tys. zł miesięcznie.

– Podobne rozwiązanie obniżenia opłat zastosujemy w naszych placówkach. Poleciłem, by przeliczyć opłaty stałe pobierane od rodziców w Żłobku Miejskim w Katowicach – zapewnia prezydent Katowic.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.