Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę wieczorem informację o kolejnych ośmiu przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie śląskim. Łącznie COVID-19 zdiagnozowano tu już u 195 osób.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Mamy 91 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 40 osób z woj. mazowieckiego, 20 osób z woj. dolnośląskiego, 8 osób z woj. śląskiego, 7 osób z woj. wielkopolskiego, 5 osób z woj. małopolskiego, 4 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. pomorskiego oraz po 1 osobie z woj. podlaskiego, zachodniopomorskiego i świętokrzyskiego - poinformowali w niedzielę wieczorem na Twitterze przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

Resort poinformował też o dwóch kolejnych śmiertelnych ofiarach koronawirusa. Jedna z nich to 72-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Tychach. Mężczyzna miał choroby współistniejące.

Śląski Urząd Wojewódzki poinformował, że zmarły 72-latek był mieszkańcem gminy Bestwina. - Miał on kontakt z osobą z najbliższego otoczenia, która wróciła z zagranicy. Przebywał na kwarantannie domowej, a gdy nagle pogorszył się jego stan, został przetransportowany do szpitala zakaźnego w Tychach. Tam zmarł z powodu zatrzymania krążenia. Jak ocenił szpitalny zespół lekarzy, do zatrzymania krążenia przyczynił się Covid-19 - mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.

Sanepid ustala źródła zakażenia koronawirusem

ŚUW odniósł się też do stanu zdrowia ośmiu nowych osób, u których zdiagnozowano koronawirusa. - Inspektorzy sanitarni ustalają źródło zakażenia starszego mężczyzny z powiatu bielskiego. Mieszkaniec w dobrym stanie jest w izolacji domowej. Pod nadzorem sanepidu był też mężczyzna z powiatu cieszyńskiego, u którego wystąpiły objawy koronawirusa. Trwa ustalanie źródła zakażenia - podkreśla Alina Kucharzewska.

Dodatnie okazały się próbki pobrane od mężczyzny w sile wieku z powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Jak się okazało, mieszkaniec miał kontakt z osobą, która wróciła z Hiszpanii. Poprzez kontakt z osobą chorą zakaził się też mieszkaniec w sile wieku z powiatu lublinieckiego.

W dobrym stanie jest kobieta w sile wieku z powiatu cieszyńskiego. Mieszkanka zakaziła się w miejscu pracy i przebywała w kwarantannie, gdy pojawiły się objawy Covid-19. Służby sanitarne ustalają źródło zakażenia wiekowego mężczyzny z powiatu zawierciańskiego. Na razie chory pozostaje w domu.

- W swoim domu przebywa także starsza kobieta z powiatu myszkowskiego, u której wystąpiły objawy zakażenia. W dobrym stanie, w izolacji domowej, jest młoda kobieta także z powiatu zawierciańskiego. Sanepid ustala źródło zakażenia - dodaje Alina Kucharzewska.

Zmarły już 22 osoby

Do tej pory w Polsce zdiagnozowano  1862 przypadki zakażenia koronawirusem (22 osoby zmarły). 195 osób z potwierdzonym koronawirusem to mieszkańcy województwa śląskiego (pięć osób zmarło).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem