Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Śląska policja to największy garnizon w kraju. Pracuje tu 12 tys. funkcjonariuszy oraz 2 tys. pracowników cywilnych. Każdego dnia oficerowie z komend miejskich, powiatowych, a także Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach po wcześniejszych konsultacjach z prokuraturą przeprowadzają akcje wymierzone w bandytów i oszustów. Zatrzymania odbywają się najczęściej o świcie, a podejrzani są przewożeni do prokuratur, gdzie śledczy przedstawiają im zarzuty. W międzyczasie zatrzymani trafiają do policyjnych aresztów i czekają na decyzje o swoim dalszym losie.

Policja na dwa tygodnie wstrzymuje planowane akcje

Według informacji „Wyborczej” w związku z pandemią koronawirusa kierownictwo śląskiej policji zdecydowało o wstrzymaniu wszystkich planowanych realizacji. To oznacza, że przez najbliższe dwa tygodnie żadna z jednostek w województwie śląskim nie przeprowadzi zaplanowanych wcześniej zatrzymań podejrzanych. – Ta decyzja została skonsultowana z prokuraturą – podkreśla osoba znająca kulisy sprawy.

Policja nie przerwie tylko tych operacji, które są już w toku i ich zawieszenie zaszkodziłoby śledztwom. – Chodzi np. o trwające od pewnego czasu obserwacje miejsc, w których mają się pojawić poszukiwani przez nas podejrzani lub przyjechać ładunki narkotyków. Te misje są kontynuowane – mówi nasz informator.

Jak ubrać antyterrorystę w kombinezon ochronny?

Decyzja o zawieszeniu policyjnych realizacji została podyktowana bezpieczeństwem biorących w nich udział policjantów, a także tych, którzy pracują w izbach zatrzymań. – Często wystawione przez prokuraturę nakazy zatrzymań dotyczą ludzi mieszkających w innych województwach. Wobec pandemii koronawirusa prowadzenie takich akcji byłoby świadomym narażeniem policjantów, którzy z wielu względów nie mogą podczas nich nosić ubrań ochronnych. Bo jak ubrać antyterrorystę w kombinezon ochronny? – wyjaśnia osoba znająca kulisy sprawy.

Katowicka policja Katowicka policja  Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Policja apeluje o ograniczenie wizyt w komendach

Jednocześnie śląska policja zwróciła się do mieszkańców regionu, którzy chcą powiadomić o jakimś zdarzeniu, aby ograniczyli wizyty w komisariatach i komendach. „Do Państwa dyspozycji pozostają numery telefonów poszczególnych jednostek Policji dostępne na stronach internetowych oraz w przypadku zgłoszeń alarmowych numery 112 i 997. Możliwe jest również przesłanie zgłoszenia pisemnie (nie dotyczy sytuacji nagłych) oraz kontakt z jednostkami Policji i dzielnicowym za pomocą aplikacji mobilnej Moja Komenda” – czytamy w komunikacie wydanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach.

Z powodu koronawirusa śląska policja zawiesiła też prowadzenie postępowań kwalifikacyjnych wobec kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby. „Dbając o zdrowie i bezpieczeństwo publiczne, w sprawach dotyczących postępowań kwalifikacyjnych zalecamy nieskładanie wizyt w jednostkach Policji oraz niewysyłanie aplikacji do służby pocztą. W sprawach dotyczących rekrutacji do służby w Policji możliwy jest kontakt telefoniczny i mailowy” – czytamy na stronie śląskiej policji.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.